Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 sierpnia 2011

Spotkanie minister Ireny Wóycickiej ws. ustawy o nasiennictwie

Spotkanie minister Ireny Wóycickiej ws. ustawy o nasiennictwie   |   Spotkanie minister Ireny Wóycickiej ws. ustawy o nasiennictwie Spotkanie minister Ireny Wóycickiej ws. ustawy o nasiennictwie Spotkanie minister Ireny Wóycickiej ws. ustawy o nasiennictwie

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka spotkała się w piątek o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami środowisk naukowych i społecznych w sprawie ustawy o nasiennictwie, w tym organizacji protestujących przeciwko podpisaniu tej ustawy.


Celem spotkania było zapoznanie się z argumentami środowisk wyrażających sceptyczny stosunek do ustawy, dotyczącymi skutków wprowadzenia jej zapisów, przed podjęciem przez prezydenta decyzji w tej sprawie.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in.: ministerstwa rolnictwa, SGGW, Instytutu Spraw Obywatelskich, Stowarzyszenia Ekoland, Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, Fundacji ICPPC, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

 

- Wysłuchaliśmy argumentów tych osób, by wzbogacić wiedzę prezydenta przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie ustawy” – powiedziała PAP minister Wóycicka. Zastrzegła, że prezydent nie widzi naukowych dowodów, że żywność GMO jest niezdrowa. Jak dodała, poinformowała o tym uczestników debaty.

 

Irena Wóycicka podkreśliła jednak, że w piątkowej dyskusji pojawiło się kilka wątków, które niepokoją także prezydenta. - Chodzi o brak konsultacji społecznych - nie nad całą ustawą o nasiennictwie, ale w sprawie wątków dotyczących GMO - ze środowiskami żywotnie tym zainteresowanymi – wyjaśniła.

 

W ocenie minister, nastąpił chaos prawny wynikający z procesu legislacyjnego, który doprowadził do tego, że istniejące przepisy są niejasne i niespójne.  Ponadto – jak wskazała – brak jest ramowych i jasnych uregulowań dotyczących GMO, czyli całościowej ustawy w tej sprawie, która „utknęła” w Sejmie, a powinna wyprzedzać regulacje dotyczące GMO w ustawie o nasiennictwie.  Ustawa całościowa – jak mówiła minister – zakładałaby między innymi rejestrację, monitorowanie i kontrolę upraw związanych z GMO. Tę kwestię również podnosili przedstawiciele środowisk biorących udział w piątkowej debacie – dodała.

 

W tym tygodniu o ustawie o nasiennictwie prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z przedstawicielami środowisk naukowych. Zwrócił się też do premiera o przekazanie dodatkowych stanowisk właściwych resortów w zakresie wpływu przyjętych rozwiązań na zdrowie obywateli oraz na stan środowiska i bezpieczeństwo ekologiczne.

 

Termin podjęcia przed Prezydenta decyzji mija 24 sierpnia. Zgodnie z Konstytucją prezydent może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
 (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu