Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 sierpnia 2011

Prezydent: jest większość do podtrzymania weta

Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie   |   Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie Konsultacje prezydenta ws. Akademii Lotniczej w Dęblinie

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jest wystarczająca większość polityczna, aby podtrzymać jego weto do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie. Prezydent rozmawiał w tej sprawie z szefami klubów parlamentarnych.

 

- Tutaj w sposób spokojny prowadzona dyskusja, rozmowa i wyjaśnienia zrobiły swoje. I jest w tej chwili wystarczająca większość środowisk politycznych, aby weto prezydenta podtrzymać - powiedział prezydent po zakończeniu konsultacji.

 

Ponadto, jak zaznaczył, po rozmowie z przewodniczącymi klubów, odczytał,  że sprawy obronności mogą stać się w przyszłej kadencji obszarem współpracy, a nie konfliktu politycznego.  Według Bronisława Komorowskiego, jest akceptacja do tego, aby szukać możliwości współpracy, wspólnego myślenia i - jak dodał - ma nadzieję, że również wspólnego działania, w kwestiach kontynuowania reformy w siłach zbrojnych, które nie zostały zreformowane przed dziesięcioma laty, a były zapisane w programie sześcioletnim.

 

Prezydent podkreślił, że zmiany powinny być wprowadzone w dwóch strategicznie ważnych obszarach. - Jeden to system dowodzenia, który nie podlegał reformie, a uległ dalszemu skomplikowaniu i rozbudowie. I dokładnie taki sam proces miał miejsce w stosunku do szkolnictwa wojskowego. Reforma, która miała polegać na konsolidacji szkolnictwa wojskowego nie została przeprowadzona tylko rozbudowano ten system szkolnictwa, w moim przekonaniu w sposób wadliwy - ocenił.

Prezydent spotkał się wiceprzewodniczącą klubu PJN Elżbietą Jakubiak, szefami klubów: PSL - Stanisławem Żelichowskim, PiS - Mariuszem Błaszczakiem, PO - Tomaszem Tomczykiewiczem, SLD - Grzegorzem Napieralskim.

 

Zgodnie z ustawą, Akademia Lotnicza miałaby powstać - z połączenia Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

 

Głosowanie nad wnioskiem Prezydenta RP o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie zaplanowano na najbliższym (rozpoczynającym się w czwartek)  posiedzeniu Sejmu.

Poleć znajomemu