Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Prezydent: wojsko to twarda, trudna służba

Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia   |   Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia Prezydent wręczył awanse generalskie oraz ordery i odznaczenia

Wojsko to przede wszystkim twarda, trudna służba Najjaśniejszej Rzeczpospolitej - podkreślał prezydent Bronisław Komorowski, wręczając z okazji Święta Wojska Polskiego nominacje generalskie i odznaczenia państwowe.

 

15 oficerów Wojska Polskiego otrzymało w poniedziałek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominacje generalskie. Bronisław Komorowski wręczył także ordery i odznaczenia oraz pamiątkowe ryngrafy generałom odchodzącym w stan spoczynku. Lista nominowanych i odznaczonych.


- Wojsko, to nie same parady, wyróżnienia, nie same święta. Na szczęście jest to święto, kiedy można podsumować dorobek sił zbrojnych, docenić wysiłek ludzi, i za to wszystko serdecznie podziękować - powiedział prezydent. 

 

- Wojsko to przede wszystkim twarda, trudna służba Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. To czas pełen wyrzeczeń, czas wielu ograniczeń, czas trudnej, wytężonej pracy, także trudnej do udźwignięcia przez rodziny - dodał Bronisław Komorowski. 

 

Prezydent podkreślił, że armia jest jednym z filarów państwa. - Armia, także w warunkach państwa demokratycznego, a może właśnie w sposób szczególny w warunkach państwa demokratycznego i niepodległego,  jest istotnym kośćcem całego państwa. To jest jeden z filarów, na którym opiera się nie tylko bezpieczeństwo nas wszystkich, ale również opiera się cały gmach państwowy - zaznaczył.


Bronisław Komorowski dziękował żołnierzom za służbę - za taką szarą w garnizonach, jak również za taką wymagającą wielkiego doświadczenia - w sztabach, w dowództwach, w resorcie. - Dziękuję za ciężką, trudną i ryzykowną służbę na misjach zewnętrznych, gdzie żołnierz Polski reprezentuje państwo polskie, a więc nas wszystkich - dodał. Prezydent życzył satysfakcji z trudnej, ale ważnej służby dla Ojczyzny.
  Zobacz także: Obchody Święta Wojska Polskiego Prezydent dziękuje żołnierzom i wskazuje wyzwania

Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie awans na stopień generała broni odebrali gen. dyw. Sławomir Dygnatowski i gen. dyw. Mieczysław Gocuł. Dygnatowski jest zastępcą, a Gocuł pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Stopień generała dywizji otrzymali: dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej i b. dowódca VI zmiany PKW w Afganistanie gen. bryg. Janusz Bronowicz, szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Andrzej Duks, dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. bryg. Jan Śliwka oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Mirosław Rozmus.

 

Awans na stopień generała brygady odebrało w poniedziałek dziewięciu pułkowników. Wśród nich są asystent w dowództwie 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie i b. dowódca IV i V zmiany PKW Afganistan płk Rajmund Andrzejczak, b. szef Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Wojsk Lądowych, a od kilku dni szef Inżynierii Wojskowej w SG WP płk Bogusław Bębenek oraz zastępca szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P1) SG WP płk Krzysztof Domżalski.

 

Generałami brygady zostali również dowódca 20. Brygady Zmechanizowanej płk Jarosław Mika, dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Stefan Mordacz i dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk Marek Sokołowski. Awans na ten sam stopień otrzymali również zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego przy Kwaterze Głównej NATO płk Jarosław Stróżyk, zastępca szefa i szef sztabu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Ryszard Szczepiński oraz dyrektor gabinetu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Krzysztof Szymański.

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu