Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 sierpnia 2011

Wybory jednodniowe 9 października

Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych   |   Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych

Wybory parlamentarne odbędą się 9 października i będą jednodniowe - ogłosił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaznaczył, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie było możliwe zarządzenie wyborów dwudniowych. Choć jak zaznaczył, sam jest zwolennikiem dwudniowego głosowania, które daje szansę na wyższą frekwencję. Zobacz także: Postanowienie ws. wyborów i kalendarz wyborczy


Prezydent podkreślił, że na frekwencji powinno zależeć wszystkim siłom politycznym, bo wyższa frekwencja oznacza silniejszy mandat. Zapowiedział, że będzie kontynuował dialog z partiami – już po wyborach – aby zmienić Konstytucję i umożliwić wybory dwudniowe.

 

Prezydent wymienił też rozwiązania, które już podczas jesiennych wyborów będą ewidentnie korzystne ze względu na frekwencję, m.in. głosowanie przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne.


Pytany o zaangażowanie w kampanię, zapewnił, że nie zamierza brać bezpośredniego udziału w kampanii wyborczej.

- Moje osobiste sympatie – bo przecież będę brał udział w głosowaniu - pewnie nie podlegają większym wątpliwościom ze strony dziennikarzy, ale rola prezydenta jest taka, że nie powinien - w imię dobrego obyczaju, a także dobrego sprawowania urzędu - angażować się w kampanię wyborczą żadnego konkretnego środowiska, nawet tego, z którym ewidentnie ma wiele wspólnych poglądów – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Formalnie kampania wyborcza ruszy od dnia opublikowania zarządzenia prezydenta w Dzienniku Ustaw. Tegoroczne wybory odbędą się według przepisów kodeksu wyborczego, który wszedł w życie 1 sierpnia.

 

Poleć znajomemu