Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 sierpnia 2011

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS - podpisana

Prezydent podpisał ustawę o emeryturach i rentach z FUS

Prezydent podpisał ustawę o emeryturach i rentach z FUS

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pozwalającą na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów. Przepisy mogą objąć blisko 47 tys. osób. Nowelizacja to pierwsza sfinalizowana w parlamencie inicjatywna ustawodawcza prezydenta Komorowskiego.

 

Dlatego Bronisław Komorowski we wtorek uroczyście podpisał ustawę w Pałacu Prezydenckim. 

 

- To dla mnie ważna chwila, bo podpisuję po raz pierwszy swój własny projekt, propozycję regulacji ustawowej, która trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta - powiedział Bronisław Komorowski.

 

 - To dobra okazja, żeby powiedzieć o metodzie pracy, jaką stosujemy w Kancelarii Prezydenta, tak aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka sporu politycznego, aby jednocześnie poprawiać wchodzące w życie rozwiązania, w takim kierunku, który służy interesowi publicznemu – podkreślił prezydent.
 

Zaznaczył, że nowelizacja jest ważna, bo przywraca zaufanie obywateli do systemu emerytalnego w Polsce , eliminuje to, co niewątpliwie się stało, czyli pewne zaskoczenie, rozwiązaniami daleko idącymi, także jeśli chodzi o skutki finansowe dla osób, które chcą kontynuować pracę na etacie posiadając uprawnienia emerytalne.

 

- Jest ważna z punktu widzenia obaw prawie 50 tys. osób w Polsce, które miały wątpliwości, czy nowe regulacje nie będą oznaczały dla nich poważnych utrudnień i straty finansowej – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Dziękował minister w Kancelarii Prezydenta Irenie Wóycickiej, która pracowała nad zmianami oraz parlamentarzystom za współpracę.

 

Zainicjowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia ponowne przeliczenie emerytury osobom, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października celem kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy.

 

Dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuując pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy. Możliwość ponownego przeliczenia emerytury będą miały osoby, które zawieszą emeryturę na okres co najmniej 18 miesięcy.

Poleć znajomemu