Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 lipca 2011

"Wydarzenia w Norwegii są bezprecedensowe"

Prezydent Bronisław Komorowski

 Wydarzenia w Norwegii są bezprecedensowe, a ich rozwiązania musimy szukać w nas samych - Europejczykach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że z bolesną satysfakcją odbiera deklaracje norweskich władz o chęci kontynuowania polityki otwartości kraju na innych.

 

Bronisław Komorowski, który w poniedziałek przebywa w Baku, nawiązał w ten sposób do piątkowej masakry w Norwegii, w której zginęły 93 osoby. Zobacz także: Kondolencje dla Króla Norwegii Haralda V

 

- Wydarzenia w Norwegii wykraczają poza prosty schemat. Dotyczą kwestii bezpieczeństwa, jak i perspektyw demokracji w naszym regionie - mówił Komorowski w Baku, na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, w pierwszym dniu podróży na Kaukaz Południowy.

 

Jak ocenił polski prezydent, wydarzenia te świadczą o tym, że "poziom agresji i wrogości jest obecny nie tylko w relacjach między narodami i grupami etnicznymi, ale w ramach samych grup etnicznych".

 

Komorowski mówił, że "z bolesną satysfakcją wita słowa premiera Norwegii, który w momencie dramatycznej, trudnej próby opowiedział się za kontynuowaniem budowy w Norwegii modelu demokracji otwartej - na innych ludzi, na inne nacje".

 

(PAP)

 

Poleć znajomemu