Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 lipca 2011

Prezydent o konstytucyjnym kompromisie

Konferencja prezydenta Bronisława Komorowskiego w Belwederze
Konferencja prezydenta Bronisława Komorowskiego w Belwederze

Prezydent jest zadowolony z osiągnięcia bardzo dobrego, cennego kompromisu ws. proponowanych przez niego zmian w konstytucji. Zmiany dotyczą relacji Polski z UE. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian konstytucji jednomyślnie przyjęła w ubiegłym tygodniu prezydencki projekt nowelizacji konstytucji.


- Propozycje kompromisowe zostały przyjęte i będą przedmiotem dalszych prac – zaznaczył prezydent podczas wtorkowej konferencji w Belwederze. Dodał, że ten kompromis jest wartością samą w sobie, bo zdolność do zawarcia kompromisu, w czasie rywalizacji przedwyborczej, jest ogromną wartością .
 

- To dobra prognoza dla zachowań całego Sejmu, liczę na to, że w okresie prezydencji Polski w UE Sejm zdecyduje się w takim samym stylu, jak komisją nadzwyczajna, przyjąć rozwiązania, które uwzględniają różne racje, bo są kompromisem – powiedział prezydent.
 

Przypomniał, że chodzi o wprowadzenie do konstytucji nowego rozdziału tzw. europejskiego, a zmiany są związane z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego.


Bronisław Komorowski dziękował przewodniczącemu komisji ds. zmian w konstytucji Jarosławowi Gowinowi z PO, który wykazał ogromną umiejętność szukania tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Dziękował wszystkim posłom z tej komisji za umiejętność współpracy, która zaowocowała stuprocentowym poparciem i przyjęciem kompromisowych propozycji oraz dziękował byłym prezesom Trybunału Konstytucyjnego, za poparcie tego kompromisu.
 

Zgodnie z projektem, do konstytucji ma zostać dodany nowy rozdział Xa regulujący kwestie członkostwa Polski w UE. Ustala on m.in. wysokość progów wyrażania przez polski parlament zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE. Zgodnie z propozycjami wymagana będzie większość 2/3 zarówno w Sejmie, jak i w Senacie.  W nowym rozdziale konstytucji byłoby ponadto zapisane, że politykę Polski w UE prowadzi rząd, a prezydent w tym zakresie współdziała z premierem i właściwym ministrem.

 

Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

 

Poleć znajomemu