Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 lipca 2011

Otwarcie Apartamentu księcia J. Poniatowskiego

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak

Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście otworzy w piątek w Pałacu Pod Blachą Apartament księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta, wodza naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego .


- Wnętrze mieszkania księcia Poniatowskiego zostało odtworzone z inspiracji i przy wsparciu prezydenta Bronisława Komorowskiego, który dokona otwarcia inaugurując tym samym udział Zamku Królewskiego w Warszawie w kulturalnym kalendarzu prezydencji Polski w UE - powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.

 

 

Sześć pokoi stanowiących apartament księcia Józefa Poniatowskiego będzie od soboty dostępnych dla zwiedzających. Na podstawie archiwalnych dokumentów, dzięki wyposażeniu z epoki udało się odtworzyć wnętrza przypominające te, w których mieszkał książę Poniatowski.

 

Zwiedzający będą więc mogli lepiej poznać postać księcia oraz epokę historyczną, w której żył. Książę Józef Poniatowski to jeden najpopularniejszych w naszej historii Polaków, generał, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego oraz marszałek Francji.
 

Książę Józef Poniatowski (1763-1813) otrzymał Pałac Pod Blachą od swego stryja króla Stanisława Augusta w 1794 r., zamieszkał tam cztery lata później. Pałac stanowił dom księcia przez 15 lat, aż do jego śmierci w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r.


Pałac pod Blachą, znajdujący się bezpośrednio u podnóża Zamku, stanowi integralną część kompleksu zamkowego.

 

Poleć znajomemu