Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 lipca 2011

Prezydent otworzył wystawę "Artyści Europie"

Prezydent otworzył wystawę

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Warszawie wystawę "Artyści Europie", prezentującą fotografie portretowe wybitnych polskich twórców, którzy wnieśli istotny wkład do kultury europejskiej. Wystawa prac Czesława Czaplińskiego jest kolejną odsłoną cyklu "Wielcy Polacy".

- Integracja europejska, o której dzisiaj myślimy, mówimy, nawet działamy, ze względu na rozpoczętą prezydencję polską w Radzie Unii Europejskiej, to nie tylko ekonomia, to nie tylko wielka polityka, ale to także właśnie kultura - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślił, że Polacy w obszarze kultury zawsze czuli się cząstką świata zachodniego, od ponad 1000 lat. - Tym bardziej warto zdać sobie sprawę z tego, że członkowstwo Polski w Unii Europejskiej otwiera zupełnie nowe możliwości, nowe perspektywy i nowe wyzwania przed kulturą polską - powiedział prezydent. W jego ocenie, polska kultura jest "spoiwem tożsamości i dumy narodowej" i umożliwia odważną konfrontację z innymi kulturami narodów zjednoczonej Europy.

Wystawa, która znajduje się w galerii plenerowej Łazienek Królewskich, przedstawia portrety pisarzy, muzyków, reżyserów filmowych i plastyków, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Pendereckiego, Franciszka Starowieyskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzesimira Dębskiego, Agnieszki Holland. (PAP)

Poleć znajomemu