Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 czerwca 2011

Uroczysty obiad na cześć tureckiej pary prezydenckiej

Uroczysty obiad na cześć tureckiej pary prezydenckiej

Turcja z polskiej perspektywy jest dobrym sojusznikiem i sprawdzonym partnerem - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu wydanego przez parę prezydencką na cześć prezydenta Turcji Abdullaha Gula i jego małżonki.

- Panie prezydencie, chcę wznieść toast za pomyślność pana, pańskiej małżonki, Turcji, ale przede wszystkim za pomyślność naszych krajów połączonych silnym sojuszem, dobrym politycznym partnerstwem i historycznie sprawdzoną przyjaźnią – powiedział prezydent Komorowski.

Jak podkreślił, burzliwa historia, która powodowała, że często staliśmy przeciwko sobie, nauczyła nas wzajemnego szacunku oraz zainteresowania tym, aby relacje polsko-tureckie były coraz lepsze.

Bronisław Komorowski przypomniał, że stosunki dyplomatyczne między Polską a Turcją mają prawie 600 lat. Wyraził zadowolenie, że wraz z Gulem obejmie patronatem obchody tej rocznicy, która przypada w 2014 roku. - Mało które kraje mogą pochwalić się tak długotrwałymi relacjami dyplomatycznymi. Dla naszego regionu jest to naprawdę niezwykłe i warto to utrwalić w świadomości tureckiej i polskiej- powiedział.

W ocenie prezydenta nowym symbolem i nową jakością w relacjach polsko-tureckich jest wymiana studentów. (PAP/inf. własna)
 

Poleć znajomemu