Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 4 czerwca 2011

Prezydent: Polska wybiła dziurę w żelaznej kurtynie

Instalacja przed Pałacem Prezydenckim z repliką plakatu wyborczego „Solidarności”

- Polska była pierwszym krajem, który wybił dziurę w żelaznej kurtynie. Przedostaliśmy się z wielkim trudem do świata zachodniego, ale przedostaliśmy się skutecznie - powiedział prezydent w wywiadzie w TVP INFO. - O tym mówił prezydent Obama na szczycie w Warszawie, że Polska może być wzorcem do naśladowania dla wszystkich krajów, które idą tą samą drogą - od braku wolności do demokracji, od totalitaryzmu do demokracji. I oddał istotę tego, co się wydarzyło: myśmy byli pierwsi, a za nami idą inny i jeszcze idą - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że dla niego momentem zwycięstwa nie był Okrągły Stół . - Okrągły Stół postrzegam, jako drogę do zwycięstwa "Solidarności" i wolności. Wtedy nie akceptowałem tej metody, bo nie wierzyłem, że będzie skuteczna. 4 czerwca pokazał siłę narodu, pokazał siłę dążeń wolnościowych, rozbił układy wewnątrz dawnego aparatu władzy - powiedział.

 

Zdaniem prezydenta, przemiany w Polsce odbywały się bez rozlewu krwi i to chwali świat. - 4 czerwca 1989 roku może być krytykowany z różnych stron i jest krytykowany z różnych stron. Ale mądrze powiedział Lech Wałęsa: jeśli ktoś mówi, że trzeba było inaczej to dlaczego nie zrobił? - zaznaczył Komorowski.

 

Jak podkreślił, historia przyznała rację tym, którzy przez proces ewolucyjnych zmian doprowadzili Polskę do sukcesu, jakim jest członkostwo w NATO, UE, uczestnictwo w wolnym rynku, demokratyczny ustrój, pełne bezpieczeństwo związane z sojuszami obronnymi.
 

Poleć znajomemu