Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 czerwca 2011

"Warto świętować 4 czerwca"

Wywiad z prezydentem Bronisławem Komorowskim
Wywiad z prezydentem Bronisławem Komorowskim

- Wyrosło już pokolenie polskie, które nie pamięta stanu braku wolności i na szczęście nie pamięta wszystkiego złego, co wiązało się z brakiem wolności, demokracji, suwerenności państwa - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wieczornym wywiadzie dla Polsat News pytany o powody, dla który warto świętować rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zobacz także: Wywiad Prezydenta RP dla Polsat News


Zdaniem prezydenta warto przypominać ten sukces, który „bez przelania nawet jednej kropli krwi, w wyniku mądrego kompromisu doprowadził nas w dalszej perspektywie do NATO i do Unii Europejskiej, do wolnego rynku, do pełnej demokracji”.


- Warto podkreślać ten wielki polski sukces, o którym pamiętają ludzie na świecie - powiedział Bronisław Komorowski.


- Miałem niedawno ogromną satysfakcję prezentować polską drogę do wolności zarówno prezydentowi Stanów Zjednoczonych, jak i innym prezydentom krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także tych krajów, które teraz są na drodze do pełnej demokracji, do integracji z Europą - przypomniał.


Ponadto, Bronisław Komorowski uważa, że warto mieć w sobie wiedzę i dumę z polskich osiągnięć. Jego zdaniem w związku z naszą trudną historią najczęściej upamiętniamy dramatyczne chwile, a stosunkowo łatwo zapominamy o tym, „co się zdarzyło najpiękniejszego z pogranicza cudu politycznego”. – To warto utrwalić, to rzeczywiście jest Święto Polskiej Wolności – podkreślił.


- Można powiedzieć, że 4 czerwca 1989 roku w takim samym stopniu był wykonaniem kompromisu, jak i otwarciem nowej drogi do pełnej wolności i pełnej demokracji – zaznaczył prezydent.


Pytany o to, czego życzyłby prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i obywatelowi Bronisławowi Komorowskiemu z okazji urodzin, prezydent odpowiedział:


- Im dłużej żyję, tym trochę mniej obchodzę urodziny, ale bardzo dziękuję. Myślę, że to, czego możemy wzajemnie sobie życzyć na te urodziny wolnej Polski, bo 4 czerwca to będą urodziny wolnej Polski, naszej Polski, to poczucia dumy i radości, ale także i chęci do wspólnej pracy, by ugruntować tę polską wolność. To jest zadanie i na urodziny, ale i poza urodzinami również.
 

Poleć znajomemu