Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 maja 2011

Prezydent o efektach piątkowej sesji szczytu

Prezydent o efektach piątkowej sesji szczytu
Prezydent o efektach piątkowej sesji szczytu
Prezydent o efektach piątkowej sesji szczytu
Prezydent o efektach piątkowej sesji szczytu

Podsumowując na konferencji prasowej pierwszą sesję XVII Spotkania Prezydentów Państw Europy Środkowej, prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że każdy z uczestników dyskusji miał okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach w dochodzeniu do demokracji i przekazać wnioski dla tych krajów, które są dopiero na drodze do demokracji. Jak mówił, dominowało przekonanie, że proces rozpoczęty zmianami w roku 1989 trwa nadal i powinien trwać mimo zmienionych okoliczności, a dawne plany i cele nie utraciły i nie powinny utracić na aktualności. Jako nowe okoliczności prezydent wskazał na kryzys ekonomiczny w części krajów Unii Europejskiej oraz „wiosnę arabską”.

Bronisław Komorowski zapowiedział także, że przyszłoroczny szczyt odbędzie się w Kijowie, co – jak podkreślił – jest szczególnie istotne z punktu widzenia europejskich aspiracji Ukrainy oraz polskich dążeń do wspomagania Ukrainy w tym celu. Jak mówił, kraje Unii Europejskiej, szczególnie te, które same niedawno dostały się do struktur europejskich i natowskich, powinny wspierać kraje z sąsiedztwa Unii, które pretendują do znalezienia się w tych ważnych instytucjach świata zachodniego

Kolejnym punktem trwającego szczytu będzie spotkanie w Pałacu Prezydenckim z gościem honorowym, prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą.

Pytany, czy nie czuje się zawiedziony decyzją Lecha Wałęsy, Bronisław Komorowski przyznał, że nieobecność byłego prezydenta na sobotnim spotkaniu to poważna strata, nie chce jednak wnikać w intencje. Przypomniał, że ma to być spotkanie z polską demokracją - z jednej strony z ojcami demokracji, wśród których sztandarową postacią jest Lecha Wałęsa, oraz z „praktykami” sprawowania władzy w warunkach pełnej demokracji. – Żałuję, że do pełnej demonstracji polskich osiągnięć i polskich nadziei związanych z demokracją niestety nie dojdzie – stwierdził.
 

Poleć znajomemu