Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 maja 2011

Prezydent o przejściu od totalitaryzmu do demokracji

XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej
XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej
XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej
XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej
XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej

- Chyba każdy z naszych krajów przeszedł niełatwą drogę od totalitaryzmu do demokracji, gdyż ta nasza część Europy w sposób była szczególny narażona na wojny, konflikty, dyktatury i inne formy ograniczenia ludzkiej i narodowej wolności – powiedział prezydent Bronisław Komorowski otwierając XVII szczyt szefów państw Europy Środkowej.

 

Pobierz plik wideo [410MB]

Pobierz plik w jakości telewizyjnej [817MB]

 

- Jedni z nas przeżywali zmianę w kierunku demokracji w wyniku II wojny światowej, w wyniku klęski faszyzmu, klęski hitleryzmu. Inni musieli czekać i walczyć o wolność, o demokrację, aby ją uzyskać dopiero w latach 89 – 90 i następne po przełomie ustrojowym w naszej części Europy – dodał.

- Droga do demokracji jest naszym wspólnym celem, wspólnym osiągnięciem i wspólnym wyzwaniem - podkreślił Komorowski. Jak przypomniał, nieopodal Zamku Królewskiego (gdzie odbywa się szczyt) w 1955 roku powstał Układ Warszawski - "istotny czynnik podziału Europy, który wszyscy odczuwaliśmy bardzo boleśnie.

 

Polski prezydent zwrócił też uwagę, że jeszcze 20 lat temu 250 km od Warszawy na wschód zaczynała się granica Związku Radzieckiego - źródła licznych opresji, lęków, źródła niedobrej ideologii, która ograniczała jedność Europy, ograniczała szanse na rozwój wielu narodów Europy Środkowej.

 

Europa Środkowa docenia polityczną odwagę i finansowy wkład zachodnioeuropejskich partnerów w dzieło jednoczenia Europy - powiedział prezydent. Zaznaczył, że wiele krajów regionu pełne poczucie bezpieczeństwa uzyskało dopiero po przystąpieniu do NATO i Unii Europejskiej, albo przynajmniej jednej z tych struktur.

Prezydent zwrócił uwagę, że szczególnie dramatyczną drogę ku demokracji szły narody Bałkanów. - Dążenie do pełnej demokracji i integracji z Europą stanowi najlepsze wyzwanie odpowiadające na problem poczucia bezpieczeństwa w naszym rejonie Europy – mówił prezydent.

Jak zaznaczył, na szczyt do Warszawy przyjechała reprezentacja "drugiego płuca" Europy. Zwrócił uwagę, że określenia tego używał papież Jan Paweł II w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w 1988 r. - Razem stanowimy dobrą ilustrację Europy zróżnicowanej kulturowo i językowo, obyczajowo; Europy reprezentującej całe swoje bogactwo, wynikające właśnie z różnorodności - dodał Komorowski.

 

Podkreślił także, że znakiem Europy w przeszłości była otwartość na świat, gotowość do rozwoju kontaktów z innymi regionami także ciekawość innych krajów, ciekawość innych ludzi, ciekawość innych kultur. - Europa zjednoczona musi kontynuować tę tradycję, nie może próbować żyć w zamknięciu, w izolacji i w egoizmie” - mówił.

Jak zaznaczył, nikt rozsądny nie zaprzeczy, że zmiany, które zaszły i nadal zachodzą w krajach naszego regionu są zmianami na lepsze, dzięki którym nasze narody żyją w warunkach wolności, rosnącego dobrobytu, uprawnionej nadziei na dalszą poprawę ogólnej kondycji nowych państw i społeczeństw.

 

Komorowski uważa też, że Polaków do dzielenia się doświadczeniem zobowiązuje tradycja Solidarności - ruchu, który zmienił rzeczywistość w naszym kraju, nie sięgając do żadnych metod siłowych. Jak przypomniał, Polska doświadczyła wtedy solidarności innych krajów, solidarności świata zachodniego, uładzonego, zamożnego logicznie zorganizowanego, świata demokratycznego, z naszym regionem Europy.

 

- Już po zapoczątkowaniu demokratycznych przemian w Polsce, gdy pojawił się pierwszy niekomunistyczny rząd w Polsce, ale i później, do końca głębokich zmian, głębokiej transformacji mogliśmy liczyć na wsparcie, nie tylko werbalne, także i materialne, ale również wsparcie poprzez przekazywanie doświadczenia i budowanie mechanizmów zachęty do kontynuowania przemian w naszym rejonie Europy – powiedział Komorowski.

 

Zdaniem Prezydenta, w procesie demokratycznej transformacji ważne są decentralizacja władzy, rozwój samorządności lokalnej, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, stowarzyszeń i wolnych mediów, jak również reformy gospodarcze, które wyzwalają indywidualną przedsiębiorczość i kreatywność. - I wreszcie, ważna jest otwartość na świat, kontakty, dialog, uczenie się przez podglądanie i obserwowanie innych i umiejętne adaptowanie zewnętrznych rozwiązań do miejscowych zawsze odmiennych warunków – powiedział.

 

- Szliśmy i idziemy nadal w tym samym kierunku w tym samym celu. Tym celem jest ład demokratyczny, ład ludzi i ład narodów wolnych – zaznaczył prezydent. (inf. własna/PAP)
 

Poleć znajomemu