Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 maja 2011

Prezydent spokał się z prezesem NBP

Spotkanie w Belwederze
Spotkanie w Belwederze

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli również: członek zarządu NBP Andrzej Raczko, minister w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński oraz doradcy prezydenta Jerzy Osiatyński i Jerzy Pruski.

Po spotkaniu minister Dziekoński powiedział dziennikarzom, że prezydent był zainteresowany ewentualnymi zagrożeniami i wpływem inflacji na poziom życia oraz kwestiami rozwoju gospodarczego Polski.

Dodał, że spotkanie w Belwederze było planowane od dawna. Podkreślił, że środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., nadała inny wymiar spotkaniu, bardzo łagodzący, uspokajający i modelujący.

- Spotkanie potwierdziło podjęte dotychczas działania i można powiedzieć, było takim satysfakcjonującym wszystkie strony, a w szczególności pana prezydenta. Z tego punktu widzenia, że podejmowane działania wydają się w pełni realizować zakładane cele polityki pieniężnej - zaznaczył minister Dziekoński.

Relacjonował, że prezes NBP Marek Belka tłumaczył prezydentowi Komorowskiemu przesłanki działań banku centralnego oraz w jaki sposób zamierza on zrealizować cel inflacyjny.

- To spotkanie wykazało, że obecna sytuacja w dziedzinie inflacji, można powiedzieć jest pod kontrolą. I można odnieść taką optymistyczną wersję wydarzeń po wczorajszym działaniu RPP i innych podejmowanych przez obie te instytucje (MF i NBP) działaniach - powiedział prezydencki minister.

Pytany, czy można się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych odparł, że to kwestia, która jest w oczywistej kompetencji RPP i NBP.

- Pan prezydent nie zamierza i nie może podejmować w tej sprawie działań. Ale pan prezydent, jako osoba, która jest odpowiedzialna za kwestie chociażby wskazywania osoby prezesa NBP, chciałby się zorientować, jak wygląda kwestia funkcjonowania działań związanych z procesami antyinflacyjnymi w Polsce - podsumował. (PAP/inf.własna)
 

Poleć znajomemu