Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 7 maja 2011

Prezydent na XII Paradzie Schumana

Prezydent RP na Paradzie Schumana w Warszawie

Mamy być z czego dumni, mamy o czym marzyć w dalszym ciągu - mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę do uczestników XII Parady Schumana. Zbliża się moment, kiedy będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE - podkreślił.

 

- Zbliża się ten moment, kiedy naszą pozycję (w Unii Europejskiej) zamienimy także w silny wpływ na to jaka UE będzie w przyszłości. Mamy być z czego dumni, mamy o czym marzyć w dalszym ciągu – mówił prezydent.


Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska jako jedyny kraj UE, który skutecznie obronił się przed kryzysem gospodarczym i może być natchnieniem dla innych państw. - Zbliża się taki wspaniały moment, kiedy my będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE, więcej jeśli chodzi o pomysł na Europę, więcej jeśli chodzi o inspirację do wspólnych działań – wyliczał.


Prezydent zaznaczył, że przynależność do UE oznacza nie tylko 70 mld zł, które „Polska potrafiła wykorzystać w czasie członkostwa, ale to także nasz wzrost gospodarczy, to nasza szansa na realizację marzeń o nowoczesności, to także i ta "zielona wyspa", która była wspaniałym faktem i do dziś jest czymś z czego możemy być dumni”.


Prezydent powiedział, iż bardzo się cieszy, że już tyle lat trwają spotkania „europejskich entuzjastów, optymistów, którzy wierzą w to i wierzyli zanim Polska została członkiem UE, że nasze członkostwo w Unii to jest wspaniały, złoty interes dla Polski”.

 

Bronisław Komorowski otrzymał od organizatorów parady koszulkę wolontariatu europejskiego. Szefowa Fundacji Schumana Anna Radwan, dziękując prezydentowi za jego wystąpienie powiedziała: "to było bardzo ważne przemówienie na Dzień Europy, myślę, że możemy je nazwać orędziem na Dzień Europy".


- Ja jednak proponuję: niech to się nazywa "wspólna radość", tak jak "Oda do radości" - odparł prezydent.


Z kolei doradca prezydenta Tadeusz Mazowiecki w swoim wystąpieniu podkreślał, że Parada Schumana jest zawsze paradą ludzi życzliwych, "nie przeciw komuś, ale za czymś".


- Dziś jesteśmy już w Unii, przestaliśmy mówić "my i oni", mówimy: "my, Unia" - mówił Tadeusz Mazowiecki. Zwrócił się też do młodych ludzi, by angażowali się w wolontariat. Jak mówił, "to bardzo dobra droga wejścia w środowisko pracy i pomagania innym ludziom".


- Proszę też was, szanujcie własne państwo, bo jak będziemy szanować własne państwo, to i my będziemy szanowani. I szanujmy Unię, ten najlepszy eksperyment współczesnego świata - wzywał Mazowiecki. Po zakończeniu oficjalnych wystąpień uczestnicy parady kilkakrotnie odśpiewali "Odę do radości", a potem zwiedzali atrakcje Miasteczka Europejskiego ze stoiskami informacyjnymi instytucji unijnych oraz organizacji pozarządowych. Chętni mogli brać udział w zabawach, konkursach z nagrodami, pokazach i nauce tańców.

 

(PAP)

Poleć znajomemu