Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 kwietnia 2011

Prezydent zlecił ocenę przepisów ws. gazu łupkowego

Prezydent Bronisław Komorowski i szef BBN gen. Stanisław Koziej

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że zwrócił się o ocenę, czy przepisy prawne gwarantują odpowiednie korzyści Polsce z tytułu możliwej w przyszłości eksploatacji gazu łupkowego.

Prezydent - pytany na czwartkowej konferencji prasowej o kwestię wydobycia gazu łupkowego - podkreślił, że do eksploatacji tego gazu w naszym kraju jest jeszcze sporo czasu.

- W tej chwili zastanawiam się, czy polski system gwarantuje odpowiednie korzyści polskiemu budżetowi, polskiej gospodarce, polskim obywatelom – mówił Bronisław Komorowski.

Poinformował, że poprosił o tego rodzaju ocenę polskiego systemu prawnego, aby wiedzieć więcej na temat tego, czy coś trzeba w tym zakresie poprawić, czy też nie.

Jak mówił, z tego, co wie, obecnie polski system prawny pod tym względem jest o tyle jednoznaczny, że oddziela dwie istotne kwestie, jakim są opłaty z tytułu uzyskania prawa do badania złóż, od prawa do ich eksploatacji.

Według Bronisława Komorowskiego kwestia ta będzie zapewne także przedmiotem analiz rządowych. Podkreślił, że jeśli będzie potrzeba doprecyzowania czy wzmocnienia rozwiązań prawnych, to jest wystarczająca ilość czasu, aby to zrobić. - Ale nie słyszałem, aby ktokolwiek to w tej chwili planował - dodał. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu