Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 kwietnia 2011

Prezydent spotkał się z samorządowcami

Spotkanie w Belwederze

Prezydencki projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów był tematem środowego spotkania Bronisława Komorowskiego ze Związkiem Powiatów Polskich w Belwederze. Spotkanie dotyczyło też rządowych planów zmian w finansach samorządów.

 

Związek Powiatów Polskich chce, by Bronisław Komorowski wsparł ich dążenia, aby służby takie jak policja, straż pożarna czy sanepid, podlegały władzom powiatowym.

 

Jak powiedział PAP prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś, spotkanie odbyło się z inicjatywy samorządowców. - Przedstawiłem prezydentowi osiągnięcia powiatów, skupiając swoją uwagę na ostatnich czterech latach. Mówiliśmy również o tym, co naszym zdaniem należy naprawić oraz o kwestiach, co do których chcielibyśmy prosić prezydenta o wsparcie poprzez zmianę prawa - powiedział Tramś.


Zwrócił uwagę, że "jakoś tak się dziwnie składa, że rząd bardzo chętnie dodaje zadań powiatom, natomiast nie zawsze za tymi zadaniami idą środki finansowe". Podkreślił, że ZPP zależy na tym, aby zmienić tę sytuację. - Inny nasz postulat dotyczy powrotu do koncepcji służb zespolonych z powiatem. Chodzi o to, aby na przykład Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, policja czy straż pożarna były w gestii powiatów - powiedział Tramś.


Według szefa ZPP, prezydent pozytywnie ocenił te dążenia związku, choć - jak relacjonował Tramś - zaznaczył, że "nie wszystko jest do zrobienia od razu". - Z wielką uwagą przysłuchiwał się naszej relacji, świadom tego, że reforma samorządowa sprzed 20 laty powinna być kontynuowana i zakończona w sposób najbardziej optymalny dla samorządności - relacjonował Tramś.


- Zdajemy sobie sprawę, że są pewne kwestie do załatwienia. Nie można jednak załatwiać wszystkiego w jednej ustawie, która i tak jest bardzo szeroka - powiedział PAP doradca społeczny prezydenta ds. samorządu, prof. Jerzy Regulski. Jak podkreślił, przygotowywana w Kancelarii Prezydenta ustawa dotycząca samorządów nie dotyczy spraw finansowych, które były m.in. podnoszone przez samorządowców podczas spotkania. Dodał, że kwestie te podlegają rządowi i prezydent nie chciałby w nie ingerować i zastępować rządu.


Chodzi o projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej. Powstał on w Kancelarii Prezydenta.


Jak mówił prof. Regulski, "pewne działania samorządowe na rzecz wspierania samorządności będą wymagały szeregu inicjatyw legislacyjnych, ale to należy traktować spokojnie". W tej pierwszej ustawie będzie załatwione to, co nie budzi zasadniczych sprzeciwów - zaznaczył.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu