Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 10 kwietnia 2011

Prezydent uczcił pamięć tragicznie zmarłych parlamentarzystów

Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP
Uroczystość złożenia kwiatów w Sejmie RP

Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie prezydiów obu izb parlamentu, premier oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożyli w niedzielę rano kwiaty przed tablicami upamiętniającymi w Sejmie parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

 

Prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek złożyli kwiaty najpierw przed tablicą poświęconą 18 posłom i senatorom, później przed drugą - upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.


Pod tablicą upamiętniającą wszystkich parlamentarzystów kwiaty złożli także przedstawiciele klubów parlamentarnych PO, PiS i SLD. Przed niektórymi pokojami klubowymi wystawiono zdjęcia posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.


Kwiaty i znicze ustawiono także przed Sejmem koło masztów flagowych, gdzie również rok temu gromadzili się warszawiacy.


10 kwietnia ubiegłego roku zginęli pod Smoleńskiem wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda, Edward Wojtas i senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.


Tablice w Sejmie poświęcone parlamentarzystom - ofiarom katastrofy zostały odsłonięte w październiku ubiegłego roku. Tablica poświęcona wszystkim parlamentarzystom - widnieją na niej nazwiska 15 posłów i 3 senatorów - znajduje się w hallu głównym Sejmu w pobliżu tablicy z nazwiskami posłów i senatorów poległych w czasie II wojny światowej.


Tablica wykonana z białego marmuru, litery są odlewane i patynowane. Znajduje się na niej napis: "Pamięci posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku". Centralnym punktem tablicy jest godło - fragment materiału z wizerunkiem orła, pochodzący z saloniku w samolocie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Godło znajduje się w specjalnej próżniowej kasecie, która umieszczona jest w kamiennej tablicy.


Tablica upamiętniająca Macieja Płażyńskiego znajduje się przy marszałkowskim wejściu do sali posiedzeń Sejmu. Na tablicy widnieje napis: "Pamięci Macieja Płażyńskiego, marszałka Sejmu w latach 1997-2001, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".(PAP)

 

Poleć znajomemu