Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 10 kwietnia 2011

Prezydent: Minął rok od katastrofy smoleńskiej

Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach   |   Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Prezydent RP Bronisław Komorowski na uroczystościach państwowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach

W Kwaterze Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz, rozpoczęła się w niedzielę przed południem uroczystość upamiętniająca pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

 

Minutą ciszy zebrani uczcili pamięci 96 ofiar katastrofy; następnie odegrano hymn państwowy.

 

- Minął rok od katastrofy smoleńskiej; z tej perspektywy można zobaczyć ogrom dramatu i bólu, który przejął państwo polskie i naród - mówił  prezydent Bronisław Komorowski.

 

- To już rok, to minął już cały rok od tego momentu, gdy wielu z nas, gdy wielu z obecnym tutaj na warszawskich Powązkach zawalił się świat. Bo minął rok od katastrofy na lotnisku w Smoleńsku, gdzie w drodze na uroczystości w Katyniu zginęło 96 naszych rodaków, z panem prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele - podkreślił prezydent.


Bronisław Komorowski dodał, że z perspektywy roku można zobaczyć ogrom dramatu i bólu, który przejął państwo polskie i naród. - Trzeba z tej perspektywy widzieć także 96 dramatów, które dotknęły rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Trzeba z perspektywy roku widzieć to, co jest wielkie, piękne, co także strasznie bolało, a także zobaczyć z tej perspektywy rzeczy mniej istotne, jakimi są podziały, czasami spory, czasami konflikty - zaznaczył prezydent.
 

Na Powązkach Wojskowych obecni byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu: Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, ministrowie oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. W uroczystościach uczestniczyli także bliscy ofiar katastrofy z 10 kwietnia.

 

Przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej wieńce złożyli i zapalili znicze: delegacja rodzin ofiar, prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz premier Donald Tusk.


W imieniu korpusu dyplomatycznego wieniec złożył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. W imieniu narodu rosyjskiego wieniec złożył ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew. Wieńce złożyli również szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.


Wcześniej spiker odczytał imiona, nazwiska oraz pełnione funkcje wszystkich 96 ofiar katastrofy. Wyczytywanie rozpoczęto od nazwiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz ostatniego prezydenta Polski na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego. Pozostałe nazwiska odczytano w kolejności alfabetycznej. Po zakończeniu wyczytywania nazwisk oddano trzy salwy honorowe. Następnie odegrano sygnał: "Śpij kolego".


Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości hołd ofiarom katastrofy oddały rodziny.
 

Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem znajduje się u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.


Część głównej białej bryły jest umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. Oddali życie w służbie ojczyzny w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" oraz listę ofiar. (PAP)
 

Poleć znajomemu