Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Odznaczenia za upowszechnienie prawdy o Katyniu

Odznaczenia za upowszechnienie prawdy o Katyniu
Odznaczenia za upowszechnienie prawdy o Katyniu
Odznaczenia za upowszechnienie prawdy o Katyniu
Odznaczenia za upowszechnienie prawdy o Katyniu

Krzyżami Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotymi i Srebrnym Krzyżem Zasługi prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w poniedziałek osoby zasłużone dla upowszechniania prawdy katyńskiej.

- Tak się dziwnie polskie losy plotą, że mogę z jednej strony odnotować ogromne sukcesy w przełamywaniu kłamstwa katyńskiego. Jednocześnie musimy to robić pełni żalu, pełni bólu, bo przecież rok katyński - rok 2010 - nie zamknął obchodów katyńskich ze względu na katastrofę smoleńską - powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski.

Według prezydenta, odkrywanie polskiej dramatycznej prawdy o Katyniu, służy odkrywaniu prawdy o zbrodniach stalinowskich na całym obszarze, nie tylko europejskim, ale i całego dawnego Związku Radzieckiego.
Zobacz także: Lista odznaczonych za upowszechnienie prawdy o Katyniu
- Chcę podziękować tym ludziom, którzy w tak trudnych czasach zachowali nie tylko pamięć o Katyniu, ale także wiarę w to, że można kłamstwo katyńskie przełamać - powiedział prezydent.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. były konsul generalny RP w Moskwie Michał Żórawski, działacz Memoriału Aleksiej Pamiatnych, prowadząca śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej Małgorzata Kuźniar-Plota, Witold Kulesza z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. (PAP)

 

Przejdź do zdjęć do pobrania>>

Poleć znajomemu