Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 marca 2011

Prezydent o współpracy NATO i Rosji

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził w czwartek opinię, że lepiej, by NATO i Rosja zbudowały dwie współpracujące ze sobą tarcze przeciwrakietowe, niż gdyby między tymi systemami miało nie być kooperacji. Zobacz także: "Polska chce być wiarygodna jako uczestnik NATO" Prezydent spotkał się z szefem NATO Prezydent: nowa strategia NATO zgodna z polskimi oczekiwaniami Prezydent na szczytcie NATO w Lizbonie

 

Podczas otwarcia IV Forum Bezpieczeństwa Euroatlantyckiego w Warszawie prezydent był pytany m.in. o współpracę NATO i Rosji. Przyznał, że w proces ten jest obecnie w lepszym miejscu niż rok temu. Dodał, że kwestią dzielącą jest tempo współpracy w newralgicznych punktach, takich jak obrona przeciwrakietowa.

 

Mówiąc o relacjach między NATO a Rosją, Bronisław Komorowski przypomniał, że kwestią dzisiaj żywo dyskutowaną i "do pewnego stopnia dzielącą jest oczywiście perspektywa szybszej albo wolniejszej współpracy w takich newralgicznych punktach jak sprawa np. budowy systemu obrony przeciwrakietowej".

 

Jak podkreślił prezydent, "chyba nikt nie wątpi", że budowa dwóch systemów obrony przeciwrakietowej, ale "budowanych z myślą o ich koordynacji i współdziałaniu, jest czymś dużo lepszym niż budowanie dwóch odrębnych systemów niezdolnych do współpracy i nie budowanych z myślą o kooperacji - to wszyscy czujemy".

 

Bronisław Komorowski był też pytany o rolę NATO w Afryce Północnej. Prezydent przyznał, że nie jest zwolennikiem angażowania się sojuszu poza krajami członkowskimi. W Afryce Północnej - zdaniem prezydenta - powinna być aktywna Unia Europejska.

 

Prezydent powiedział też, że winą krajów Europy Środkowej, które przeszły transformację demokratyczną, jest to, że nie "wskazały na czas" UE, że powinna oddziaływać na swoje sąsiedztwo nie tylko w kontekście gospodarczym, ale i w "poszerzania obszaru demokracji". (PAP)

Poleć znajomemu