Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 16 marca 2011

Prezydent o decyzji ws. OFE: Czekam na efekty pracy parlamentu

Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie
Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w środę, że sejmową debatę nad rządowymi propozycjami zmian w OFE zdominuje w większym stopniu "retoryka" niż "merytoryka". Jak dodał, decyzję ws. tej ustawy podejmie, gdy po pracach w parlamencie, otrzyma jej ostateczną wersję.
 

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy ws. zmian w OFE ma odbyć się w Sejmie w środę po południu, a sejmowe głosowanie - 25 marca.

 

Bronisław Komorowski, pytany w Sejmie przez dziennikarzy, czego spodziewa się po sejmowej debacie na temat zmian w OFE, powiedział, że jest zadowolony, iż Kancelaria Prezydenta zorganizowała innego typu debatę - z udziałem ekspertów i polityków, ale tych specjalizujących się w polityce społecznej, a nie przedstawicieli partii politycznych.

 

- Bo nie spodziewam się specjalnie wiele po deklaracjach wstępnych. Miałem nadzieję, że może sposób rozmawiania o problemach polskiego systemu emerytalnego i polskich finansów publicznych, który zaproponowałem w Kancelarii Prezydenta, jakoś przeniesie się na sposób myślenia o tych problemach także na parlament - powiedział prezydent.

 

Według niego, być może dobrym rozwiązaniem na przyszłość byłoby angażowanie w debatę w większym stopniu zaplecza eksperckiego partii politycznych, które charakteryzuje się zawsze bardziej merytorycznym niż retorycznym podejściem. - Spodziewam się, że w Sejmie będzie odwrotnie, będzie jeszcze więcej retoryki i jeszcze mniej merytoryki - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Na pytanie o swoje stanowisko wobec rządowej propozycji ws. OFE podkreślił, że "czeka na efekty pracy parlamentu". Bo - jak mówił - trudno mu budować własne opinie na podstawie dotychczasowej debaty i kształtu ustawy, bo parlament może bardzo wiele poprawić, może także czasami coś zepsuć w pracach legislacyjnych.

 

Na uwagę, że rząd liczy, że szybko podpisze nowelizację ws. OFE prezydent odparł, że rząd ma swoją kalkulację, która jest istotna z punktu widzenia budżetu.

 

- Bo rzeczywiście zwiększenie czasu potrzebnego do podjęcia decyzji w kwestiach OFE może zaowocować poważnym wypływem środków z budżetu do OFE. Ja to uwarunkowanie rozumiem, ale absolutnie nie przyjmuję żadnych ograniczeń, bo najpierw muszę wiedzieć, jaki kształt ustawy do mnie dotrze - podkreślił Bronisław Komorowski.

Dodał, że przygotowuje się do tej decyzji m.in. poprzez poznawanie opinii ekspertów (podczas ubiegłotygodniowej debaty w Belwederze) oraz ekspertyzy konstytucjonalistów.

 

- Tak żeby w stopniu maksymalnie możliwym wyjść naprzeciw oczekiwaniom rządu motywowanym budżetem, ale absolutnie po pierwsze będę musiał mieć pełną jasność i pełną własną opinię w tej kwestii, zbudowaną nie w oparciu o stanowisko wobec projektu rządowego, tylko wobec tego projektu, który wyjdzie z parlamentu - podkreślił prezydent. (PAP)

 

Poleć znajomemu