Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 marca 2011

Prezydent: Ważna debata dla mojej decyzji ws. OFE

Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP   |   Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP Debata nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym z udziałem Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że piątkowa debata w Belwederze w sprawie rządowego projektu zmian w OFE jest bardzo ważna z punktu widzenia jego decyzji w sprawie tej ustawy.


W czasie debaty pytał o to, jaki wpływ na sytuację ubezpieczonych i przyszłych emerytów będą miały proponowane zmiany w OFE. Opowiedział się również za całościowym planem reform systemu emerytalnego. Zobacz także: FDP: Otwarte Fundusze Emerytalne


W piątek w Belwederze trwa debata na temat rządowego projektu ws. OFE. Uczestniczą w niej m.in.: minister finansów Jacek Rostowski, minister w Kancelarii Premiera Michał Boni, b. prezes NBP Leszek Balcerowicz oraz eksperci ekonomiczni.


Prezydent rozpoczął swoje wystąpienie od złożenia wyrazów współczucia i solidarności z narodem japońskim w związku z trzęsieniem ziemi w tym kraju:

 

- Sądzę, że będę wyrazicielem wszystkich myśli i uczuć dzisiejszego spotkania, jeżeli wyrażę w tym miejscu i w tym momencie wyrazy solidarności i współczucia dla narodu japońskiego w obliczu tak gigantycznej katastrofy robiącej przecież niebywałe wrażenie na całym świecie. Chciałbym bardzo, aby z tego miejsca i przy okazji polskiej debaty wyrazy solidarności i współczucia również popłynęły tam daleko - powiedział prezydent.

 

Wracając do tematu debaty o OFE Bronisław Komorowski podkreślał, że jest ona bardzo ważna z punktu widzenia jego decyzji w sprawie ustawy dotyczącej zmian w Funduszach. Rządowy projekt zakłada, że składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., by w 2017 r. wzrosnąć do poziomu 3,5 proc. Celem proponowanych przez rząd zmian jest ograniczenie przyrostu deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego.


Bronisław Komorowski zaznaczył, że reforma emerytalna z 1999 roku była działaniem "nowatorskim i niezbędnym". Za szczególnie ważne uznał powiązanie wysokości emerytury z wysokością wpłacanych składek.


- Dzięki tamtym działaniom nasz system emerytalny uzyskał stabilność finansową - ocenił Bronisław Komorowski. Choć - jak mówił - "nie wszystkie z zamierzeń (...) reformatorów z tamtego okresu zostały w pełni zrealizowane". Wśród nich wymienił m.in. plany finansowania reformy z przychodów z prywatyzacji. Powiedział też, że tzw. III filar jest - jego zdaniem - cały czas w powijakach.


Dlatego - jak mówił Bronisław Komorowski - przyszedł czas, aby po 12 latach funkcjonowania obecnego systemu emerytalnego podsumować jego osiągnięcia oraz zastanowić się nad rozwiązaniem problemów, które stanęły przed Polską i Polakami.


W jego ocenie dyskusja tocząca się w Polsce w związku z rządowym projektem wniosła wiele do debaty publicznej, co "stanowi wartość tej dyskusji, mimo jej ostrego charakteru oraz formułowanych (w jej trakcie) bardzo ostrych opinii, sądów i komentarzy".

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu