Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 lutego 2011

Prezydent RP wręczył nominacje 57 profesorom

Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich odbyła się w Pałacu Prezydenckim, z udziałem m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej i prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera.

 

- 70 proc. doktorantów w Polsce swoje pierwsze miejsce pracy znajduje w uczelni czy instytucji, w której robiło doktorat. To z jednej strony powód do dumy, jest oznaką zaufania i szacunku dla środowiska i samej instytucji. Z drugiej to sygnał o pewnym ograniczeniu - powiedział prezydent Komorowski.

Prezydent podkreślił jak istotna jest możliwość zbierania doświadczeń i umiejętności poprzez większą mobilność. - Ta stosunkowo mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem - dodał Bronisław Komorowski. Zobacz także: Prezydent wręczył nominacje profesorskie

 

Życzył nowym profesorom by - jako mistrzowie - czuli się w pełni uprawnieni i zobowiązani do kształtowania postawy nie tylko większej otwartości, ale większej odwagi i otwierania się na możliwości, które wiążą się z kontaktami z zewnętrznym światem naukowym.

 

- Chciałbym byśmy, pracując razem, świadomie budowali nowe szanse polskich uczelni, instytutów naukowo-badawczych, otwierając je na profesurę i zewnętrzne środowiska naukowe. Przepływ wiedzy, przepływ doświadczeń, przepływ inspiracji jest najlepszą drogą do jeszcze większych sukcesów polskiego środowiska naukowego - podkreślił prezydent.

 

Nowi profesorowie rekrutują się m.in. z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

(PAP)

Poleć znajomemu