Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 lutego 2011

Prezydent podpisał ustawę żłobkową

Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wie   |   Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania” Prezydent Bronisław Komorowski oraz Pierwsza Dama Anna Komorowska wzięli udział w konferencji „Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – szanse i wyzwania”

Dziś w Pałacu na Krakowskim Przedmieściu, Prezydent Bronisław Komorowski złożył swój podpis pod ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Ułatwienia w zakładaniu żłobków, kluby dziecięce, opiekunowie dzienni i nianie – to tylko niektóre z nowych możliwości, które pomogą rodzicom łączyć życie rodzinne z pracą zawodową przy zapewnieniu dobrej, wspierającej rozwój dzieci opieki. Zobacz także: FDP: Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech - szanse i wyzwania


– Na ogół jest tak, że ustawa wieńczy dzieło i kończy pewien proces. Dziękując za umożliwienie podpisania tej ustawy, która rozwiązuje szereg problemów związanych z wychowaniem dzieci, funkcjonowaniem kobiet nie tylko na rynku pracy, ale także w rolach rodzicielskich jestem przekonany, że to jest jedynie fragment pracy, która nas czeka– powiedział Prezydent po podpisaniu ustawy żłobkowej.

 

Prezydent zauważył też, że nowoczesna polityka prorodzinna powinna wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rodziców, a ustawa żłobkowa będzie wsparciem w godzeniu życia rodzinnego i zawodowego. Podkreślił, że cieszy się z wspólnej dyskusji o tak istotnych dla naszego kraju sprawach, ważnych dla rodziców i dzieci, w którą włączają się także samorządy, pracodawcy i inne środowiska. Zaznaczył też, iż mamy obowiązek uszanować wybory i problemy rodziców, jak również zastanowić się nad szansami i wyzwaniami stojącymi przed państwem i nami wszystkimi.


W uroczystości uczestniczyła także Pierwsza Dama Anna Komorowska. Zabierając głos zwróciła uwagę, iż ustawa to krok w stronę potrzeb rodziców, którym przy podejmowaniu każdej decyzji rodzicielskiej towarzyszy troska o dobro dziecka i miłość do niego. Do nich należy wybór: czy i jaka forma opieki nad ich dzieckiem będzie najlepsza w chwili gdy decydują się na powrót do pracy. – Decyzja o tym, czy zostać z dzieckiem w domu, czy powierzyć je opiece innej osoby jest dla matek bardzo trudna. Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje ciepła, ale także mamy w dobrej kondycji. Mama szczęśliwa, zadowolona może dać dziecku więcej niż mama nieszczęśliwa, zaniepokojona o swoją przyszłość, także zawodową – powiedziała Anna Komorowska.


Po podpisaniu ustawy Pani Prezydentowa udała się do „klubiku dziecięcego” zorganizowanego dla dzieci rodziców uczestniczących w debacie w Pałacu Prezydenckim. Opiekę w nim zapewnili profesjonalni wychowawcy z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego. Klubik został przygotowany właśnie po to by dać rodzicom zainteresowanym debatą możliwość pogodzenia obowiązków rodzicielskich z udziałem w tej ważnej dotyczącej ich dyskusji.


Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak wyraził zadowolenie z przyjęcia ustawy zaznaczając, że bardzo istotny sygnał jak ważny jest mały człowiek, który nie upomni się o swoje prawa do rozwoju, szacunku, dziecięcych spraw, miłości i opieki. – Dlatego ten najwcześniejszy okres życia dziecka do lat trzech zwraca uwagę tak wielu grup i instytucji. Podpisana ustawa jest szansą, możemy wspólnie dobrze wypełnić jej postanowienia. Od nas zależy jak ją wdrożymy. Rzecznik zaakcentował także, że wciąż się uczymy i nie jest to łatwe zadanie, ale wszystkim krokom towarzyszyć powinna myśl, że dzieci to mali, ale bardzo ważni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu