Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 lutego 2011

Prezydent na uroczystości wręczenia "Buzdyganów"

Uroczystość wręczenia   |   Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011" Uroczystość wręczenia "Buzdyganów 2011"

Dyrektor Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie prof. Stanisław Ilnicki, pomagający cierpiącym na zespół stresu pourazowego, to jeden z laureatów "Buzdyganów 2011" - nagrody przyznawanej wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom wojska.

 

- Z całego gorącego serca zwierzchnika sił zbrojnych gratuluję wszystkim wyróżnionym tym wspaniałym "Buzdyganem". Jestem przekonany, że za każdym z tych wyróżnień stoją ważne dokonania i osiągnięcia - powiedział uczestniczący w gali prezydent Bronisław Komorowski.

 

Bronisław Komorowski był laureatem przyznawanej przez tygodnik "Polska Zbrojna" nagrody w 2001 roku. 

 

Prof. Ilnicki został wyróżniony za to, że "dzięki pozytywistycznej pracy uczynił z kliniki dla poszkodowanych żołnierzy spokojną przystań, w której nie tylko się uśmiechają, lecz także zaczynają się śmiać całą gębą, a ich problemy psychiczne nie są już dziś tematem wstydliwym".

 

Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego otwarto w 2005 r. Na fachową pomoc tej placówki mogą liczyć żołnierze z objawami stresu pourazowego, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie w Iraku oraz w Afganistanie. Wsparcie jest udzielane też ich rodzinom oraz innym osobom poszkodowanym, np. ofiarom zamachów terrorystycznych. Objawy stresu pourazowego stwierdzono u kilkudziesięciu żołnierzy, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

 

Wśród laureatów "Buzdyganów" jest też dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz obecny dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie Andrzej Reudowicz oraz 2. Kompania Dalekiego Rozpoznania 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Żołnierze z tej jednostki zostali docenieni za osiągnięcie "absolutnie wybitnego poziomu żołnierskiego wyszkolenia". Służyli m.in. w Afganistanie latem 2009 r. Ich kolega, kpt. Daniel Ambroziński, zginął w zasadzce talibów na dowodzony przez niego pieszy patrol.

 

Kapituła nagrody doceniła także pełnomocnik szefa MON ds. wojskowej służby kobiet i przewodniczącą Rady do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych RP Bożenę Szubińską. Została ona wyróżniona za "reprezentowanie interesów kobiet całej polskiej armii nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej".

 

"Buzdygany 2010" trafiły także do instruktora Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Włodzimierza Kopcia. Jest on twórcą systemu walki w bliskim kontakcie, który - jak podkreślono w uzasadnieniu - zepchnął do lamusa archaiczne i nieefektywne dotychczasowe metody szkolenia żołnierzy.

 

Nagroda trafiła też do prezesa Agencji Mienia Wojskowego Krzysztofa Michalskiego, zastępcy dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej Tomasza Piekarskiego, specjalisty Sztabu Dowództwa Marynarki Wojennej i dowódcy Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Krzysztofa Rybaka. Wyróżniony został też rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej Bartosz Zajda oraz wiceprezes Zarządu EADS-PZL Władysław Skorski.

 

"Buzdygany" wręczane są od 17 lat osobom, pracującym na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa, kształtowania nowego wizerunku Sił Zbrojnych, udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, współpracy międzynarodowej oraz nauki i techniki wzmacniającej potencjał obronny kraju. Każdorazowo wyróżnianych jest kilka osób, wybieranych przez kapitułę składającą się z ubiegłorocznych laureatów.

 

Buzdygany to broń obuchowa składająca się z metalowej głowicy osadzonej na trzonku. Używane były w Europie od X do XV w., zarówno przez piechotę jak i jazdę. W Polsce od XVI do XVIII wieku stanowiły oznakę władzy oficerskiej.

 

(PAP)

Poleć znajomemu