Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 lutego 2011

Prezydent: Polska chce mieć dobre kontakty biznesowe z Ukrainą

Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce   |   Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce Drugi dzień wizyty Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce

- Polska chce być dobrym przyjacielem i sąsiadem Ukrainy i chce być w dobrych kontaktach biznesowych z tym krajem - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem uczestniczy w sesji zamykającej Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Prezydent Komorowski zaznaczył, że nie tylko ze - względów sentymentalnych - Polska konsekwentnie wspiera niepodległą Ukrainę w jej dążeniach - do związania się ze światem integrującej się Europy.

  Zobacz także: "Mamy szereg wspólnych planów"

- To jest interes wspólny, aby obszar tych samych norm, zasad, przepisów obejmował jak największe terytorium w Europie. Tak, abyśmy mogli łatwiej w tym wspólnym obszarze poruszać się, łatwiej współpracować i lepiej zarabiać - podkreślił prezydent.

 

- Tak trzeba zrozumieć sens polskiego wsparcia Ukrainy, ale przede wszystkim jej dążenia do zawarcia umowy o strefie wolnego handlu. Tu jest wspólny interes, wielka praca do wykonania przez ukraińską stronę, tu jest też miejsce na konsekwentne wsparcie ze strony polskich czynników politycznych - dodał Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił, że w tym zakresie Polska może przekazać Ukrainie swoje doświadczenia.

 

- Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest atrakcyjna i daje wymierne korzyści nie tylko polskim spółkom, ale przedsiębiorstwom z regionu, w tym także z Ukrainy - dodał prezydent Bronisław Komorowski. Ppodkreślił też, że na warszawskim parkiecie jest notowanych pięć ukraińskich firm. - Szykują się następne. Tu już nie ma żadnych wątpliwości, że to się opłaca wszystkim - powiedział.

  Zobacz także: Prezydenci Polski i Ukrainy o integracji z UE i partnerstwie obu krajów

- Nieprzypadkowo jesteśmy w budynku warszawskiej giełdy. Bo tutaj można pokazać dobre, budujące przykłady, dające na przyszłość nadzieję współpracy polsko-ukraińskiej. Warszawska giełda, która zdystansowała giełdę wiedeńską, jest atrakcyjna nie tylko dla polskich spółek i przedsiębiorców. Jest też atrakcyjna i daje wymierne korzyści dla biznesu z całego regionu, w tym także dla Ukrainy - podkreślił prezydent Komorowski.

 

Ocenił, że - jeżeli istnieje biznes, który zarabia i na Ukrainie i w Polsce, to jest to gwarancja rzeczywistego, długotrwałego zbliżenia pomiędzy narodami. Prezydent zachęcał Ukrainę do skorzystania z polskich doświadczeń w zakresie samorządności. - Droga przez nas wybrana daje dodatkowe szanse - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Efektem rozwijającej się współpracy regionalnej między Polską a Ukrainą powinien być wzrost obu gospodarek oraz polepszenie poziomu życia w regionie - uznał natomiast prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

 

Według Wiktora Janukowycza, relacje między naszymi krajami są podstawą budowania nowoczesnej Europy. - Wspierając jeden drugiego, będziemy dawali nowy oddech Europie - podkreślił ukraiński prezydent.

 

Wiktor Janukowycz powiedział, że organizacja Euro 2012 to wyzwanie dla Polski i Ukrainy. - Ale także egzamin dla tych gospodarek - dodał.

 

Poinformował, że porozumiał się z prezydentem Komorowskim w sprawie wspólnej polityki. - Można z pewnością stwierdzić, że Ukraina weszła dzisiaj z Polską w nowy etap, możemy osiągnąć najwyższy stopień zbliżenia w historii. Historia łączy nas o wiele bardziej, niż rozdziela - powiedział Wiktor Janukowycz.

 

Zapewnił, że Ukraina będzie korzystała z polskich osiągnięć i sukcesów w zakresie reformy administracyjno-terytorialnej, do której Ukraina też przystąpiła.

 

(PAP)

Poleć znajomemu