Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 lutego 2011

Nominacja generalska w Służbie Więziennej

Uroczystość wręczenia nominacji generalskiej w Służbie Więziennej
Uroczystość wręczenia nominacji generalskiej w Służbie Więziennej
Uroczystość wręczenia nominacji generalskiej w Służbie Więziennej
Uroczystość wręczenia nominacji generalskiej w Służbie Więziennej
Uroczystość wręczenia nominacji generalskiej w Służbie Więziennej

Dyrektor Generalny Służby Więziennej odebrał nominację generalską z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim. Generalskie szlify Jacek Włodarski otrzymał na wniosek ministra sprawiedliwości.

 

- Nie wszyscy na szczęście mają możliwość przyglądania się tej służbie z bliska, ja swego czasu mogłem się jej przyglądać i wiem, że jest to niesłychanie trudny i odpowiedzialny odcinek służby dla państwa - powiedział prezydent, nawiązując do czasów, gdy jako opozycjonista był aresztowany i internowany.

 

- W państwie demokratycznym to swoista linia frontu, bezpośredniego styku także ze światem przestępczym, ze światem zagrażającym obywatelom - dodał. Zwrócił uwagę, że SW ma wysoki odsetek funkcjonariuszy z wyższym wykształceniem, a także duży procentowy udział kobiet, co - jak powiedział - świadczy o nowoczesności i odpowiedzialności w podejściu do służby.

 

- Życzę sukcesów rozumianych nie tylko jako zwalczanie, ale i zmniejszanie zagrożenia. Sukcesów, przez które rozumiem nie tyle ilość podopiecznych, ile zdolności do resocjalizacji, tam gdzie jest to możliwe. Życzę umiejętności dostrzeżenia zagrożeń, ale i szans u ludzi na ich poprawę, bo przecież sensem istnienia Służby Więziennej, systemu penitencjarnego jest to, aby zmniejszać, a nie zwiększać liczbę osób wchodzących w kolizję z prawem - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Generał Włodarski wyraził przekonanie, że awans dla niego to zarazem wyraz uznania dla całej liczącej 30 tys. osób formacji. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wręczył generałowi pamiątkową szablę.

 

54-letni Jacek Włodarski służy w więziennictwie od maja 1981 r. Jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1985 r. został inspektorem wydziału kwatermistrzowskiego w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych. Do 1995 r. awansował w tym pionie więziennictwa. Od lipca 1995 r. przez 14 lat był dyrektorem Biura Emerytalnego Służby Więziennej.

 

W listopadzie 2009 r. na wniosek ówczesnego szefa więziennictwa Kajetana Dubiela został jego zastępcą. Po jego dymisji, od 2 października zeszłego roku na wniosek Ministra Sprawiedliwości kieruje Służbą Więzienną.

 

Jacek Włodarski został nominowany w przeddzień święta Służby Więziennej, obchodzonego 8 lutego. Ustanowiono je na pamiątkę wydania 8 lutego 1919 r. przez Józefa Piłsudskiego - Naczelnika Państwa Polskiego dekretu z tymczasowymi przepisami więziennymi. To pierwsze akty prawne regulujące funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 r.

 

(PAP)

 

Poleć znajomemu