Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 lutego 2011

Prezydencki projekt ws. emerytur skierowany do Sejmu

Prezydent RP Bronisław Komorowski i Podsekretarz Stanu Irena Wóycicka
Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka

Prezydencki projekt ustawy, mówiący o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które zdecydują się na ich zawieszenie, by kontynuować pracę, został skierowany we wtorek do Sejmu.

 

Prezydencka minister Irena Wóycicka powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej, że projekt dotyczy tych osób, które w świetle ustawy o finansach publicznych, zdecydują się na zawieszenie emerytury celem kontynuowania pracy u tego samego pracodawcy bez rozwiązywania stosunku pracy.

 

Według ustawy o finansach publicznych, która została podpisana przez prezydenta w grudniu, osoba pracująca, która chce jednocześnie pobierać emeryturę i pensję, musi przynajmniej na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy.

 

Minister Wóycicka argumentowała, że - ze względu na to, iż moment przyznania emerytury jest decydujący co do jej wysokości, osoby, które zdecydowały się wystąpić o emeryturę w 2009 lub 2010 r., nie spodziewając się zmian w przepisach, nie podjęłyby zapewne takiej decyzji, a kontynuowały pracę i przełożyły ten moment na chwilę rozwiązania stosunku pracy.

 

Zdaniem Ireny Wóycickiej, osoby te mogą czuć się w - pewnym sensie pokrzywdzone. Stąd ustawa, która naprawia tę sytuację - dodała minister.

 

Odpowiadając na pytanie dziennikarza czy Bronisław Komorowski skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ws. OFE. minister Wóycicka powiedziała, iż - nie przewidujemy w tej chwili takiej inicjatywy ze strony prezydenta.

 

Irena Wóycicka podkreśliła też, że jest za wcześnie, by prezydent mógł mieć wyrobiony pogląd co do konstytucyjności tej ustawy, ponieważ procedura legislacyjna nie została jeszcze zakończona.

 

- Natomiast prezydent ma nadzieję, że w całym procesie legislacyjnym te aspekty konstytucyjności będą brane pod uwagę, i że rozwiązania tej ustawy będą konsultowane z konstytucjonalistami tak, żeby ustawa, która trafi na biurko prezydenta właśnie nie budziła wątpliwości - zaznaczyła minister.

 

Minister podkreślała, że prezydent stoi na straży konstytucyjności wszystkich ustaw i przepisów i dlatego oczekuje, aby projekt ustawy ws. OFE był sprawdzany - również z punktu widzenia zapisów konstytucyjnych.

 

- Również sami analizujemy tę ustawę z tego punktu widzenia. W tej chwili jest to "wczesny" projekt ustawy, który będzie zmieniany na pewno po konsultacjach, które się zakończą pod koniec tego miesiąca, następnie będzie ulegał zmianom (...) w Sejmie" - tłumaczyła prezydencka minister.

 

Jak zaznaczyła, prezydent ma nadzieję, że rząd znajdzie takie rozwiązania w kwestii dziedziczenia składek trafiających na indywidualne subkonta w ZUS-ie, które będą analogiczne do rozwiązań obecnie obowiązujących w OFE. - Chodzi o tę część dziedziczenia, która może być wypłacana konkretnie wskazanym przez ubezpieczonego osobom w postaci gotówki, tego obecny projekt rządowy nie przewiduje - tłumaczyła Irena Wóycicka.

 

Minister zwróciła uwagę, że dziedziczenie w OFE dotyczy jedynie dziedziczenia po osobach ubezpieczonych, a nie pobierających emeryturę.

 

(PAP)

 

Poleć znajomemu