Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 stycznia 2011

Prezydent: Zadania profesorów zostaną takie same

Prezydent RP wręczył nominacje profesorskie

Dużo się zmieni w związku z reformą nauki i szkolnictwa wyższego, ale zadania profesorów, czyli osób u szczytu kariery pozostaną takie same - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski, wręczając nominacje 60 nowym profesorom.

 

Wśród nowych profesorów są przedstawiciele różnych nauk, przede wszystkim medycznych, biologicznych, humanistycznych rolniczych i chemicznych a także kilku profesorów sztuki.

 

Bronisław Komorowski nawiązał do toczących się w Sejmie prac nad rządowymi projektami ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego i przebiegu kariery naukowej. Podkreślił, że jeśli ustawy wejdą w życie, nowe prawo spowoduje zmiany np. w sposobie przyznawania tytułu profesora.

 

- To jest okres, w którym mieszają się obawy i nadzieje. Pewnie wiele się zmieni. (...) Ale jedno się nie zmieni na pewno. Tradycyjnie tytuł profesora będzie stanowił cezurę, po której (...) przechodzi się do fazy, w której więcej trzeba oddawać innym niż samemu się uczyć, zdobywać wiedzę i doświadczenie - powiedział prezydent.

 

Życzył nominowanym w piątek profesorom wychowania wielu wybitnych uczniów. Złożył im też gratulacje i podziękowania za dotychczasową pracę.

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu