Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 stycznia 2011

Prezydent: ws. OFE musi odbyć się debata publiczna

Prezydent Bronisław Komorowski

Zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS-ie i umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych - to dwa spośród postulatów prezydenta Bronisława Komorowskiego wobec planowanych przez rząd zmian w OFE.


Prezydent napisał o tych postulatach w piątkowym liście do premiera Donalda Tuska.
- Mam głęboką nadzieję, że projektowi rządowemu towarzyszy troska o stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla obecnie ubezpieczonych, ale także dla przyszłych emerytów - powiedział w piątek PAP prezydent, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian.


Zakładają one, że od początku kwietnia obecna składka do OFE, wynosząca 7,3 proc. zarobków brutto, zostanie podzielona. OFE - według propozycji rządowej - dostaną początkowo 2,3 proc., docelowo - w 2017 r. - 3,5 proc. Reszta składki ma trafiać na indywidualne konta, zarządzane przez ZUS.


Bronisław Komorowski chce rozpocząć "debatę publiczną nad całościowymi wyzwaniami związanymi z systemem emerytalnym w kontekście zmian demograficznych". Prezydent zapowiedział też, że na pewno będzie rozmawiał na ten temat z premierem.


- Widzieliśmy się niedawno, widujemy się często, na pewno następstwem tego listu będzie pogłębiona rozmowa o tym, jakie są wzajemne oczekiwania, realne możliwości działania w tym obszarze - powiedział.


Według prezydenta, zanim przeprowadzone zostaną głębsze zmiany w systemie ubezpieczeń, "musi odbyć się debata publiczna, musi zostać podjęta próba znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy siłami politycznymi, środowiskami zainteresowanymi problemami emerytów, tj. związkami zawodowymi".


Bronisław Komorowski podkreślił, że sprawy poruszone w liście do premiera "są w jakiejś mierze adresowane do opinii publicznej".


- List dotyczy istotnej sprawy, jaką są spodziewane nowe regulacje ustawowe dotyczące funkcjonowania OFE. Z mojego punktu widzenia, przy docenieniu wagi problemu, jakim jest szukanie rozwiązań, które by pozwoliły na zmniejszenie deficytu budżetowego, sprawą zasadniczą jest to, by nie stracić z oczu potrzeby zmian w całości systemu emerytalnego - zaznaczył prezydent.


- Chodzi o to, by każda wprowadzana zmiana, także ta planowana w tej chwili przez rząd, a związana z OFE, zbliżała nas do odpowiedniego zabezpieczenia materialnego Polaków na starość - powiedział.
- W liście do premiera, jeszcze na etapie rządowych prac nad projektem, zwracam uwagę na parę kwestii, w tym na potrzebę zagwarantowania w nowych rozwiązaniach porównywalnych do poprzednich warunków ubezpieczonym i przyszłym emerytom - podkreślił Bronisław Komorowski.


Jak wyjaśnił, "chodzi o to, by była pełna jasność co do tego, że nie następuje w żadnym stopniu pogorszenie warunków ubezpieczonym".


- Chodzi tu w szczególności o problem, mam nadzieję, że to znajdzie swój pozytywny finał, dziedziczenia składek po osobach ubezpieczonych, a także kwestię podziału składek między małżonków w przypadku rozpadu małżeństwa - podkreślił Bronisław Komorowski. W ocenie prezydenta, te sprawy "żywo interesują dzisiaj wszystkich ubezpieczonych".

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu