Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 9 stycznia 2011

Minister Nowak: Prezydent chce być aktywny ws. reformy OFE

Prezydent Bronisław Komorowski chce brać udział w pracach dotyczących zmian w podziale składek trafiających do systemu emerytalnego - powiedział w niedzielę w TVN24 minister w Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Nowak.

 

Minister Nowak wyjaśnił, że prezydenta niepokoi stan finansów państwa. - Kwestia reformy OFE jest elementem reformy finansów publicznych i na pewno prezydent będzie wspierał rząd w tym trudnym dziele. Idzie o pieniądze nasze wspólne w przyszłości (...), ale i o stan dzisiejszy, o deficyt budżetowy, dług publiczny, czy ryzyko przekroczenia 55 proc. zadłużenia (w relacji do PKB - PAP) - powiedział prezydencki minister.

 

Sekretarz Stanu w KPRP odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Komorowski podpisze ustawę dotyczącą zmian w OFE, którą przygotowuje rząd, tłumacząc, że jeszcze nie wiadomo jak ta ustawa będzie wyglądała.

 

- Akurat w tej sprawie prezydent chce być również aktywny wcześniej. Prezydent chciałby też rozmawiać z rządem na temat tych rozwiązań, tak, aby wspólnie wypracować efekt końcowy, żeby przez parlament przeszło to bez większych turbulencji i na końcu żeby uzyskało pozytywną opinię prezydenta w postaci podpisu i szybkiego opublikowania w Dzienniku Ustaw - powiedział.

 

Sławomir Nowak zaznaczył, że wsparcie prezydenta dla rządu w tej kwestii będzie na pewno widoczne. Dodał, że prezydent Bronisław Komorowski zgadza się "co do idei, że trzeba zreformować system (...) i odciążyć budżet państwa, jeżeli chodzi o transfery do ZUS". Dodał, że doprecyzowania wymaga jednak np. kwestia dziedziczenia tej części składki, która po proponowanych przez rząd zmiana ma trafiać nie do OFE, a do ZUS. - Prezydent chciałby, aby ta składka była dziedziczona - poinformował minister Nowak.

 

(PAP)

Poleć znajomemu