Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 grudnia 2010

Prezydent zapowiada debatę ws. ustawy o żłobkach

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że w Kancelarii Prezydenta odbędzie się debata o rozwiązaniach ustawowych dotyczących opieki nad dziećmi do lat trzech. W środę w Sejmie posłowie debatują nad dwoma projektami - poselskim i rządowym - ustawy żłobkowej.


- Będę starał się być aktywny w debacie o kwestiach istotnych z punktu widzenia przyszłości rodzin polskich, z punktu widzenia interesu kobiet. Taką ustawą jest ustawa o żłobkach, nad którą pracuje Sejm - mówił prezydent, pytany przez dziennikarzy, czy wyjdzie z inicjatywą ustawodawczą dotycząca wspierania rodzin.


Jak powiedział, przewiduje spotkanie w Kancelarii Prezydenta, które "by pozwoliło na zbudowanie przekonania, czy ustawa jest ustawą optymalną, czy nie". -  Przede wszystkim z punktu widzenia dzieci, potem z punktu widzenia rodziny, ale także z punktu widzenia państwa, w tym także samorządów - podkreślił prezydent.


Poinformował, że taka debata będzie przygotowana i rozmawiał już o tym z podsekretarz stanu ds. społecznych Ireną Wóycicką.


Sejm pracuje nad dwoma projektami - poselskim i rządowym - o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech i o formach opieki nad dziećmi w wieku do pięciu lat.


Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech (tzw. żłobkowa) ma sprawić, że żłobki przestaną być zoz-ami, co - podkreślają autorzy projektu - jest dosyć istotną barierą w rozwoju tej formy opieki. Zmieni się także kadra w żłobkach - oprócz personelu medycznego zatrudniani będą również m.in. pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia życia do 3-4 lat.(PAP)
 

Poleć znajomemu