Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 grudnia 2010

Prezydent: Polska powinna mieć paszport do strefy euro

Polska powinna mieć paszport do jazdy w kierunku strefy euro, ale to nie oznacza, że trzeba już ruszać w drogę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do niektórych propozycji zawartych w projekcie zmian konstytucji swojego autorstwa, którym w środę zajmował się Sejm.


Bronisław Komorowski uczestniczył w środę w pierwszym czytaniu projektu zmian w konstytucji wiążącego się z członkostwem Polski w UE. Wcześniej prezydent rozmawiał na temat projektu w Sejmie z marszałkiem Grzegorzem Schetyną i szefami klubów. Zobacz także: Prezydent w Sejmie


W rozmowie z dziennikarzami przed opuszczeniem Sejmu Komorowski odniósł się do przebiegu debaty na temat jego projektu. Jak powiedział, część zastrzeżeń polega na nieporozumieniu - chodzi o podnoszoną w debacie, głównie przez PiS i PSL, kwestię zawartych w projekcie regulacji dotyczących ewentualnego wejścia Polski do strefy euro.


Prezydent porównał proponowane przez siebie zmiany w konstytucji w tej sprawie do uzyskania paszportu na wyjazd za granicę, ale bez obowiązku wyjazdu.

- To w PRL-u było tak, że jak już się dostawało paszport, to każdy pędził czym prędzej za granicę, bo wiedział, że dostał paszport tylko na trochę. Dzisiaj, w wolnym kraju, każdy z nas może mieć paszport w kieszeni, szufladzie i jechać wtedy, kiedy uzna, że to mu pasuje - powiedział prezydent.


- Polska też powinna mieć paszport do jazdy w kierunku strefy euro, ale to nie oznacza, że trzeba już ruszać w drogę i że trzeba bardzo się z tym spieszyć" - przekonywał Komorowski. Ale, jak zaznaczył, on sam jest optymistą, "co do przyszłości strefy euro".


- Wydaje mi się, że bardzo szybko będziemy świadkami decyzji w ramach instytucji europejskich, wzmacniających strefę euro, czyniących tę strefę w dalszym ciągu atrakcyjną także dla Polski - zaznaczył Bronisław Komorowski.


Podkreślił, że "nie ma mowy o żadnym pośpiechu, żadnych decyzjach, chodzi o to, byśmy mieli gotowy paszport w ramach zmian konstytucyjnych na drogę, w którą ruszymy, kiedy uznamy to za słuszne i służące polskim interesom".


W swym projekcie prezydent proponuje wprowadzenie do konstytucji nowego rozdziału "10a", dotyczącego roli Polski w UE. Projekt zawiera m.in. uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro.

 

Dotyczy organizacji Narodowego Banku Polskiego - w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. Bronisław Komorowski liczy, iż przygotowany przez niego projekt zostanie uchwalony przed przejęciem przez nasz kraj prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 r. Według prezydenta "byłyby to najkorzystniejsze i robiłoby najlepsze wrażenie w UE".


- Świadczyłyby to o tym, że Polska bardzo serio traktuje swoje zapowiedzi o chęci odgrywania istotnej roli w pogłębieniu procesu integracji europejskiej oraz że chce odgrywać aktywną rolę państwa jednego z liderów Unii Europejskiej - powiedział Komorowski.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu