Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 grudnia 2010

Minister Nowak: Prezydent będzie w środę w Sejmie

Prezydent Bronisław Komorowski będzie w środę w Sejmie uczestniczył w pierwszym czytaniu projektu zmian w konstytucji - poinformował prezydencki minister Sławomir Nowak. Prezydent ma spotkać się z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną i z szefami klubów.


- Prezydent pojawi się w środę w parlamencie na pierwszym czytaniu projektu zmian w konstytucji, który złożył. Prezydent najpierw rano spotka się z marszałkiem Sejmu, a potem z szefami klubów - powiedział minister Sławomir Nowak we wtorek w Radiu ZET.


W środę Sejm rozpatrzy przedstawiony przez Bronisława Komorowskiego projekt zmian w konstytucji, który wiąże się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Prezydent proponuje wprowadzenie do konstytucji nowego rozdziału "10a", dotyczącego roli Polski w UE. Projekt zawiera m.in. uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczy też m.in. organizacji Narodowego Banku Polskiego - w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej.


Zmiany zakładają m.in. możliwość głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez Polaków mieszkających w innych krajach UE, regulują procedury ewentualnego wystąpienia Polski z UE.


Projekt zawiera ponadto zasady przyjmowania polskiego stanowiska prezentowanego później na forum UE. W prezydenckim projekcie znajdą się też przepisy, które mają ułatwić Polsce uczestniczenie w pogłębieniu procesu integracji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zapisu dotyczącego NBP, w perspektywie wejścia naszego kraju do strefy euro.


Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział we wtorek rano, że prezydent weźmie również udział w spotkaniu wigilijnym posłów i senatorów, które zaplanowane jest na środę. (PAP)
 

Poleć znajomemu