Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 grudnia 2010

"Polska ma ogromną wiedzę w zakresie pojednania"

Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim   |   Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Niemiec, że jego kolejne spotkanie z Wulffem to "dowód, że już dzisiaj potrafimy zagospodarowywać niesłychanie zaawansowany proces, jakim jest pojednanie polsko-niemieckie". - Jesteśmy umówieni na dalsze żywe kontakty, zarówno w wymiarze oficjalnym, jaki i roboczym, nieoficjalnym - dodał. Zadeklarował, że Polska i Niemcy mogą podzielić się "technologią pojednania" z każdym, kto chciałby ją stosować.


Prezydent Wulff dziękował, że Bronisław Komorowski znalazł czas na spotkanie z nim, mimo wielu obowiązków międzynarodowych, w tym podróży do USA. - Chciałbym moją wizytę w Warszawie zawrzeć w czterech słowach: Polska dobrze robi Europie - oświadczył. Zobacz także: "Gest Brandta umacnia pojednanie polsko-niemieckie" Hołd dla Powstańców Warszawskich i Bohaterów Getta


Wulff zwracał uwagę, że przed Polską i Niemcami stoją zadania, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę europejską czy rozwój relacji z sąsiadami na wschodzie. Podkreślał, że oba kraje muszą się zmierzyć z wyzwaniami, jakie stawia kryzys gospodarczy. Zdaniem Wulffa można się w tym zakresie opierać na doświadczeniach Polski, która dobrze sobie poradziła z kryzysem. Dodał, że ważne zadania dla Warszawy wiążą się z prezydencją Polski w UE w drugiej połowie 2011 roku.


Podkreślił, że wraz z polskim prezydentem wspominali gest kanclerza Niemiec Willego Brandta, który przed 40 laty w Warszawie ukląkł pod Pomnikiem Bohaterów Getta. - To jest fundament, na którym możemy budować nasze dalsze relacje - ocenił niemiecki prezydent.


- Gest kanclerza Niemiec klęczącego przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wpisuje się w sposób wyjątkowo piękny w cały proces pojednania polsko-niemieckiego - powiedział prezydent Komorowski. Podkreślił, że pojednanie zaczęło się od słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, "gdzie padło słynne, niesłychanie głębokie i poruszające zdanie o potrzebie wybaczenia i proszenia o wybaczenie". List biskupów Komorowski nazwał pierwszą klamrą procesu pojednania.


- Drugą klamrą jest msza pojednania w Krzyżowej z udziałem kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego. Tę drugą klamrę stanowi również pomnik „Solidarności” przy wejściu do Bundestagu, przypominający rolę „Solidarności” w obaleniu muru berlińskiego i w procesie zjednoczenia Niemiec – dodał Bronisław Komorowski.


Nawiązując do serii spotkań z prezydentami innych państw Bronisław Komorowski powiedział: - Przyszło ciężko popracować i są dzisiaj tego efekty. - Częścią tej działalności będzie jutro spotkanie z prezydentem Obamą, a w styczniu z prezydentem Janukowyczem- dodał. Wyraził satysfakcję z wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Rosji od 1993 - i zadowolenie, że mógł spostrzeżeniami z tego spotkania podzielić się z Wulffem.


- Istotnym momentem, w którym będzie można próbować podsumować i spożytkować te wszystkie bardzo intensywne kontakty na poziomie prezydenckim, będzie spotkanie Trójkąta Weimarskiego w lutym w Polsce, z udziałem kanclerz Niemiec i prezydenta Francji. Chcę działać na rzecz ożywienia i wypełnienia nową treścią Trójkąta Weimarskiego, który niepotrzebnie zamarł w wyniku nie do końca chyba przemyślanych decyzji wcześniejszych – zadeklarował Bronisław Komorowski.


Pytany, czy poruszył sprawę rurociągu Nord Stream i dostępu dużych statków do gazoportu w Świnoujściu, prezydent Komorowski przypomniał, że rozmawiał już o tym z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie. - Uzyskałem w pełni satysfakcjonującą odpowiedź, że strona niemiecka absolutnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskim i o ile wiem, jest zapewniony dostęp do portu w Świnoujściu. Nie mam sygnałów, aby istniały jakieś zagrożenia - powiedział.


Prosto z konferencji prasowej prezydent udał się na lotnisko, skąd odleciał do USA, by w środę spotkać się z prezydentem Barackiem Obamą.
 

(PAP)

Poleć znajomemu