Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 grudnia 2010

Hołd dla Powstańców Warszawskich i Bohaterów Getta

Hołd prezydentów Polski i Niemiec dla Powstańców Warszawskich i Bohaterów Getta

Prezydent Bronisław Komorowski, składając z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem kwiaty przed pomnikami Powstania Warszawskiego i Bohaterów Getta wspólnie trochę "poprawiają historię".

Bronisław Komorowski tłumaczył podczas spotkania prezydentów Polski i Niemiec z młodzieżą w Pałacu Prezydenckim, że kanclerz Niemiec Willy Brandt, który w 1970 roku klęknął pod pomnikiem Bohaterów Getta, nie mógł w podobny sposób uczcić ofiar Powstania Warszawskiego, bo wtedy w stolicy nie było pomnika upamiętniającego ten zryw.

- Mam świadomość, że trochę poprawiamy historię, bo Willy Brandt, który przyjechał w roku 1970 do Polski, nie miał możliwości zrobienia tego rodzaju gestu, dlatego, że w Warszawie nie było pomnika Powstania Warszawskiego, jednego z najtragiczniejszych i najbardziej bohaterskich (powstań), ale które pociągnęło też za sobą śmierć kilkuset tysięcy ludzi - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski podkreślał jednak, że gest Willego Brandta z 7 grudnia 1970 roku odbywał się między marcem 1968 roku, a grudniem 1970 roku, co w Polsce powoduje trochę inną pamięć o tym wydarzeniu. - Dzisiaj mamy szansę poprawienia historii - ocenił prezydent.

Po zakończeniu spotkania w Pałacu Prezydenckim prezydenci Polski i Niemiec wspólnie złożyli wieńce przed pomnikami Powstania Warszawskiego i Bohaterów Getta. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu