Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 grudnia 2010

"Rozpoczynamy dobry rozdział w naszych relacjach"

Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim   |   Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji

- Niedobra posucha w relacjach polsko-rosyjskich dobiegła końca - ocenił prezydent Bronisław Komorowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem składającym oficjalną wizytę w Warszawie.

Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej dziękował swojemu gościowi za realizację ustaleń, co do których umówili się w kwietniu w czasie pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Chciałem publicznie podziękować za wykonanie naszych ustaleń, przez co rozumiem ważną bardzo deklarację, uchwałę Dumy rosyjskiej w sprawie Katynia - mówił prezydent Komorowski.

- Rozpoczynamy nie tylko rozdział w relacjach polsko-rosyjskich, ale dobry rozdział w relacjach polsko-rosyjskich w tej księdze, którą piszemy od tysiąca lat we wzajemnych relacjach - powiedział polski prezydent.

Wspólne upamiętnienie katastrofy

 

Na konferencji prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że wraz z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem obejmą wspólnym patronatem upamiętnienie miejsca katastrofy smoleńskiej.

Polski prezydent zaznaczył, że objęciem patronatem upamiętnienia lotniska smoleńskiego ma kontynuować i pogłębiać te szczególne relacje, które zawiązały się w okresie tak dramatycznego, traumatycznego przeżycia jak katastrofa smoleńska.
Zobacz także: Prezydent Rosji z oficjalną wizytą w Polsce
Bronisław Komorowski dodał, że w jakiejś mierze ten patronat został przygotowany dzięki pierwszym damom - Polski i Rosji - które wspólnie uczestniczyły w czasie pielgrzymki części rodzin ofiar smoleńskich.

 

Polska i Rosja będą budować normalne stosunki

 

Polski prezydent stwierdził, że jest przekonany, iż Polska i Rosja wspólnie będą budować normalne stosunki dwustronne. Wyraził również przekonanie, że oba kraje potrafią przejść ponad dramatem trudnej historii do lepszego rozdziału związanego z przyszłością polsko-rosyjskich relacji.

Bronisław Komorowski powiedział, że Polska liczy na zrozumienie ze strony rosyjskiej potrzeby pełnego ujawnienia dokumentacji dotyczącej zbrodni katyńskiej.

Nawiązał także do kwestii europejskich i euroatlantyckich. Prezydent podkreślił, że Polska jako kraj członkowski NATO i Unii Europejskiej, chce też mieć jak najlepsze relacje wzajemne z Rosją. - Chcemy również wpływać w ten sposób na ogólny kierunek polityki UE i NATO w stosunkach z naszymi ważnymi sąsiadami na Wschodzie - zaznaczył.

 

1, 2, 3, NASTĘPNA
Poleć znajomemu