Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 listopada 2010

Prezydent o uchwale rosyjskiej Dumy

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek PAP, że ma nadzieję, iż uchwała rosyjskiej Dumy Państwowej w sprawie zbrodni katyńskiej będzie istotnym drogowskazem dla państwa rosyjskiego, w tym dla władzy wykonawczej. Jak ocenił, będzie mieć znaczenie nie tylko dla stosunków Rosji z Polską, ale i z Niemcami.

Mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano w uchwale za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

- Uważam, że jest to pozytywny sygnał, który przyszedł z Moskwy na krótko przed wizytą prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa (6 grudnia - PAP) w Warszawie. Należy przyjąć go z daleko idącą satysfakcją, pamiętając o tym, że jest to dokument formalny parlamentu - powiedział prezydent.

- Poza wypowiedziami polityków, takiego oficjalnego stanowiska, w taki sposób wyrażanego, tak daleko idącego, według mnie, do tej pory nie było - podkreślił.

Prezydent ma nadzieję, że uchwała będzie istotnym drogowskazem dla państwa rosyjskiego, w tym dla władzy wykonawczej, na przykład w kontekście stanowiska wyrażanego w sprawie procesu w Strasburgu, który jest efektem starań polskich rodzin katyńskich.

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiły cztery skargi katyńskie; ostatnia z nich złożona została przez 13 osób w czerwcu 2009 r. Największe zastrzeżenia rodzin budziło zamknięcie śledztwa rosyjskiej prokuratury w 2004 r. połączone z utajnieniem większości zgromadzonej dokumentacji procesowej.

Bronisław Komorowski ocenił też, że uchwała Dumy jest istotnym sygnałem nie tylko w relacjach Rosji z Polską, ale także Rosji z Niemcami.

- To jest drogowskaz w dobrą stronę. Warto zauważyć, że w uchwale podkreślono także, iż Katyń był również miejscem kaźni wielu tysięcy obywateli radzieckich zgładzonych przez reżim stalinowski - powiedział prezydent.

- Chciałem ponadto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który może ucieka naszej uwadze. Dzisiaj wizytę w Berlinie składa premier Rosji Władimir Putin. Co w kontekście uchwały Dumy nie jest bez znaczenia - ocenił prezydent.

Podkreślił, że w uchwale jednoznacznie przekreślono tezę, wcześniej przecież stawianą i uporczywie lansowaną, niezgodnie z prawdą, o odpowiedzialności Niemiec hitlerowskich za zbrodnię katyńską.

Według prezydenta, mamy do czynienia z ważnym aktem, który co prawda nie uruchamia procedur formalnoprawnych, ale niewątpliwie wiele może zmienić w praktyce funkcjonowania wielu istotnych instytucji w państwie rosyjskim, ale także jest sygnałem istotnym w relacjach wzajemnych między Polską i Rosją, a także Rosją a Niemcami.

- Jest to zjawisko szersze niż tylko kontekst rosyjsko-polski, co dla nas jest okolicznością niewątpliwie dobrą - ocenił Bronisław Komorowski. (Inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu