Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 listopada 2010

Prezydent do profesorów: Państwo jesteście od tej pory mistrzami

- Nowo mianowani profesorowie są mistrzami, którzy będą budować nowoczesną i ambitną Polskę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia nominacji profesorskich. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

 

Zobacz zdjęcia do pobrania >>

 

- Za każdym wręczonym dzisiaj aktem nominacji stoi przebogate często życie, interesująca praca, doświadczenie, dorobek naukowy, a także (...) służba dla ojczyzny, dla polskiej nauki, dla własnego miasta, dla własnej uczelni, a więc jakaś zdyscyplinowana forma odpowiedzialności, także obywatelskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

Gratulując profesorom prezydent podkreślił, że przed polską nauką i szkolnictwem wyższym stoi nadal wiele wyzwań. Zobacz także: Prezydent wręczył akty nominacyjne profesorom

 

- Przeżywamy od 20 lat niebywały rozwój ilościowy, jeśli chodzi o skolaryzację w skali całego kraju. To jest zjawisko napawające ogromną dumą, ale także nadzieją i przekonaniem, że wspólnym wysiłkiem musimy dbać o to, aby ta (...) zmiana ilościowa przekuwała się też na jakość (...) pracy dydaktycznej i jakość pracy naukowej.

 

Dlatego z prawdziwym wzruszeniem, ale i z wielką nadzieją wręczam te akty nominacji profesorskich, bo przecież państwo jesteście od tej pory mistrzami, których inni będą naśladować, którzy także będą wyznaczali poziom życia naukowego, ambicje własnego środowiska naukowego i uczelni, a to oznacza ciągnięcie w górę - powiedział prezydent.

 

Wspomniał też czasy własnych studiów na Uniwersytecie Warszawskim i swoich profesorów z tamtego okresu, podkreślając, że ich praca, podobnie jak praca innych prawdziwych mistrzów, polegała nie tylko na kształceniu studenta zainteresowanego konkretną dziedziną nauki, ale też na kształtowaniu człowieka.

 

Nominacje otrzymało w czwartek 96 profesorów w dziedzinie nauk: biologicznych, chemicznych, ekonomicznych, fizycznych, humanistycznych, leśnych, matematycznych, medycznych, nauk o Ziemi, prawnych, rolniczych, technicznych, teologicznych, weterynaryjnych i wojskowych oraz w dziedzinie sztuk: filmowych, plastycznych, muzycznych i teatralnych. Wśród nowo mianowanych profesorów jest znany aktor Wojciech Malajkat, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. (PAP)

Poleć znajomemu