Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 listopada 2010

Prezydent zapowiada "serię dużych wydarzeń w polityce"

Prezydent Bronisław Komorowski

Polskę czeka seria dużych wydarzeń w polityce zagranicznej - zapowiada prezydent Bronisław Komorowski, oceniając, że to będzie niełatwy początek grudnia . Najpierw wizytę w Warszawie złożą prezydenci: Rosji i Niemiec, a następnie Komorowski udaje się z wizytą do Waszyngtonu.

6 grudnia prezydent Komorowski będzie podejmował przebywającego z wizytą w Warszawie prezydenta Rosji Dymitrija Miedwiediewa, a na wizytę tę - jak powiedział w niedzielnej rozmowie z dziennikarzami - bardzo liczy. - Następnego dnia mam wizytę prezydenta Niemiec Christiana Wulffa (7 grudnia - PAP), a 8 grudnia będę leciał do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem Barackiem Obamą - powiedział Bronisław Komorowski.

Jak zaznaczył, będzie to seria dużych wydarzeń w polityce zagranicznej. - A jesteśmy po szczycie NATO i jesteśmy w okresie uruchamiania wielkiego procesu szukania szans na współpracę z Rosją - dodał prezydent.

Oceniając efekty zakończonego w sobotę szczytu NATO w Lizbonie, na którym przyjęto nową koncepcję strategiczną sojuszu, Bronisław Komorowski podkreślił, że jest bardzo zadowolony.

- Uważam, że był to wyjątkowo udany i dobrze przeprowadzony szczyt, który zaowocował przyjęciem dokumentu strategicznego, absolutnie po myśli Polski - zaakcentował.

Jak mówił, Polsce w sposób szczególny zależało na tym, aby sojusz nie zamieniał się w organizację bezpieczeństwa na całym świecie, ale aby utrzymał spoistość w sprawach podstawowych, czyli w sprawach zdolności do obrony terytorium krajów członkowskich.

- My jesteśmy krajem na krawędzi systemu natowskiego i w sposób szczególny musimy o to zabiegać - dodał Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, nie ma żadnej sprzeczności między dbałością o zwartość i sprawność sojuszu obronnego a otwarciem na zewnątrz i szukaniem partnerskich rozwiązań także z krajami spoza sojuszu.

Bronisław Komorowski zauważył także, że szczyt w Lizbonie potwierdził otwartość sojuszu także na te kraje, na których Polsce bardzo zależało. - Otwarte drzwi są dla Ukrainy i dla Gruzji - zaznaczył. - Szczyt pozytywnie odpowiedział również na perspektywę szukania współpracy z Rosją, co jest bardzo ważne, bo to nasz ważny sąsiad - dodał. (PAP)

Poleć znajomemu