Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 listopada 2010

„Kobiety w samorządzie” – spotkanie z Parą Prezydencką

Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie”   |   Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie” Spotkanie pod hasłem „Kobiety w samorządzie”

Ponad 300 kobiet zaangażowanych w działalność samorządową przyjechało do Pałacu Prezydenckiego. W spotkaniu - współorganizowanym przez: Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundację Batorego, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT - wzięły również udział minister Irena Wóycicka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

 

Uczestniczki spotkania mówiły m.in. o tym, dlaczego zdecydowały się kandydować w wyborach samorządowych, o problemach, jakie napotykają w swojej działalności.

 

Prezydent RP mówił - chcielibyśmy, aby polska demokracja się rozwijała, by była coraz częściej praktykowana w jak najszerszym wymiarze. - Dlatego ważny jest udział w życiu publicznym kobiet, które w samorządach mogą rozpocząć swoją karierę - podkreślał. Prezydent RP stwierdził, że aktywne kobiety są bardzo często kluczem do aktywności całych społeczności lokalnych. Dodał, że jego doświadczenie polityczne pokazuje, iż najskuteczniej z nowymi propozycjami można dotrzeć do różnych środowisk właśnie poprzez kobiety, przekonując je do swoich projektów. Prezydent przypomniał też, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad zmianami w ordynacji samorządowej tak, by radni byli wybierani w okręgach jednomandatowych. Zdaniem prezydenta, przepisy miałyby obowiązywać od przyszłych wyborów samorządowych. - Chodzi o to, by było jasne, że o zwycięstwie w wyborach decydują walory osobiste kandydatów - wyjaśniał.

 

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział że w nadchodzących wyborach samorządowych "na 100 procent" zagłosuje na kobiety.

 

Pierwsza dama Anna Komorowska, życzyła kandydatkom do samorządów sukcesów w nadchodzących wyborach. Nawiązując do zapowiedzi swojego męża, o zagłosowaniu na kobiety powiedziała, że ona także "ma już swoje kandydatki i jednego kandydata".

 

Podczas wtorkowego spotkania przedstawicielka Stowarzyszenia Kongres Kobiet Bożena Wawrzewska podkreślała, że bardzo ważne jest, aby kobiety uczestniczyły w życiu publicznym. Jak powiedziała, obecność kobiet w samorządach jest o tyle istotna, że na tym szczeblu bardzo ważna jest wrażliwość społeczna.

 

Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz przekonywała, że talenty polityczne są rozsiane w społeczeństwie równo. - Jeśli kobiety nie są obecne we władzach samorządowych, to znaczy, że mnóstwo talentów jest po prostu marnowanych - podkreślała.

 

Prezydent zapowiedział kolejne spotkania z kobietami zaangażowanymi w działalność samorządową już po wyborach.

 

Poleć znajomemu