Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 listopada 2010

Prezydent o spotkaniach z głowami obcych państw

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że ustalany jest termin jego wizyty w USA. Dodał, że "okazją do wymiany poglądów" z prezydentem Barackiem Obamą będzie zbliżający się szczyt NATO w Lizbonie.

 

Prezydent przypomniał na piątkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim, że otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych od prezydenta Obamy. Zobacz także: 100 dni prezydentury Bronisława Komorowskiego

 

- Jesteśmy w trakcie uzgadniania terminu dogodnego dla obu stron. Na razie okazją do wymiany poglądów będzie zapewne listopadowy szczyt lizboński" - powiedział Bronisław Komorowski, pytany o termin jego wizyty w Waszyngtonie. Wcześniej pojawiały się informacje, że do wyjazdu prezydenta do USA może dojść pod koniec tego roku.

 

Prezydent odnosząc się do zbliżającej się wizyty w Warszawie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa ocenił, że obecnie "nowym elementem" polskiej polityki zagranicznej jest "zamysł wykorzystania być może ważnej koniunktury" w procesie budowania współpracy "z jednym z naszych najważniejszych sąsiadów, jakim jest Rosja".

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że temu służyły jego spotkania z prezydentem Miedwiediewem w maju tego roku w Moskwie i temu ma służyć także planowane spotkanie w Warszawie. Prezydent Rosji ma złożyć wizytę w Polsce 6 grudnia.

 

- To jest być może element otwierania, pomysł na otwieranie procesu, który - chciałbym - żeby nastąpił, budowy normalnych, dobrych relacji sąsiedzkich, współpracy między nami, a być może także i pojednania pomiędzy narodami. Ale na pewno będzie to polityka długiego marszu - zaznaczył prezydent.

 

Bronisław Komorowski pytany przez dziennikarzy o czwartkowe spotkanie w Warszawie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite powiedział, że "rolą prezydenta jest szukanie tego, co może ułatwiać, a nie utrudniać sąsiedztwo", w tym wypadku tak ważne ze względów historycznych, ale także bieżącej współpracy.

 

- Tak też widziałem swoją rolę. Stąd uważam, że powinna być podtrzymana i została podtrzymana dobra zasada zapraszania się wzajemnego na uroczystości związane z rocznicami niepodległości naszych krajów - podkreślił Komorowski. Prezydent Litwy uczestniczyła w obchodach święta 11 listopada w Warszawie.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu