Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 listopada 2010

RBN o polskim stanowisku na szczyt NATO

Posiedzenie RBN
Bronisław Komorowski i szef BBN Stanisław Koziej na konferencji przed rozpoczęciem posiedzenia RBN
Posiedzenie RBN

Polskie stanowisko na listopadowy szczyt NATO było tematem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zebrała się w Pałacu Prezydenckim. Bronisław Komorowski przedstawił szefom partii politycznych efekty ustaleń z rządem w tej sprawie.

 

- Polska jest usatysfakcjonowana projektem nowej koncepcji strategicznej NATO - powiedział prezydent Bronisław Komorowski jeszcze przed posiedzeniem Rady. Jak ocenił, jest to dokument "optymalny".


Prezydent poinformował, że wcześniej odbyły się konsultacje z rządem ws. szczytu NATO w Lizbonie, gdzie - jak mówił - "zostały uzgodnione zarysy stanowiska, które mamy przedstawić w imieniu państwa polskiego na konferencji w Lizbonie". Podczas szczytu Sojuszu, który odbędzie się 19-20 listopada w stolicy Portugalii, NATO ma przyjąć nową koncepcję strategiczną i uzgodnić terminarz przejmowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo Afganistanu przez miejscowe wojsko i policję do końca 2014 r. Zobacz także: Posiedzenie RBN dotyczące lotów VIP


- Dzisiaj spotykamy się także w pełnym składzie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby przedstawić zarówno szefom najważniejszych organów władzy państwowej - marszałkowi Sejmu, marszałkowi Senatu - także szefom partii politycznych informacje na temat stanowiska, które ma prezentować Polska na szczycie w Lizbonie także po to, aby usłyszeć opinie, ewentualnie dobre rady jak sprawy polskie najlepiej na szczycie w Lizbonie prezentować - powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent oświadczył, że Polska jest usatysfakcjonowana projektem nowej koncepcji strategicznej NATO. Podkreślił, że z polskiego punktu widzenia jest to dokument "optymalny" i odpowiada naszym oczekiwaniom.


- Najważniejsze jest przyjęcie nowego dokumentu strategicznego Sojuszu. Polska jest usatysfakcjonowana - jeśli chodzi o kształt dokumentu proponowanego przez sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. To jest efekt długotrwałych negocjacji i rozmów, także z moim udziałem – powiedział Bronisław Komorowski.

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu