Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 listopada 2010

Prezydent, premier i szefowie MON i MSZ o stanowisku Polski na szczyt NATO

Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO   |   Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO Spotkanie ws. polskiego stanowiska na szczyt NATO

Po spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że zostało uzgodnione wspólne stanowisko, które przedstawi na szczycie NATO w Lizbonie. – Jeszcze jesteśmy w trakcie pracy, toczy się dyskusja, zmieniane są niektóre teksty, które będą podstawą do decyzji w Lizbonie, ale już dzisiaj możemy powiedzieć, że projekt dokumentu strategicznego Sojuszu Północnoatlantyckiego, nowa koncepcja strategiczna, w ogromnej mierze odpowiada polskim aspiracjom, polskim ambicjom, polskim oczekiwaniom – mówił prezydent.

Podkreślił, że jest to dokument dobry, który oddaje naszą troskę o to, aby była odpowiednia waga i odpowiednia implementacja w praktyce NATO art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten mówi, że zbrojna napaść na jednego z członków Sojuszu traktowana jest jak napaść na całe NATO, a państwa członkowskie są zobowiązane do udzielenia pomocy stronie zaatakowanej.

Mówiąc o listopadowym szczycie NATO, prezydent stwierdził, że istotnym jego elementem będzie debata o przyszłości misji w Afganistanie. Jak podkreślił, Sojusz Północnoatlantycki, co jest zgodne z oczekiwaniami strony polskiej, ma w perspektywie zakończenie tej misji. – Jest strategia zakończenia misji, uzgodniona przez ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony narodowej, która wyznacza termin zakończenia misji na rok 2014 – mówił prezydent. Dodał, że przeprowadzone to będzie poprzez zmianę charakteru misji i stopniowe zmniejszanie zaangażowania w zależności od rozwoju sytuacji w regionach. – Oznacza to, że także misja polska może być zakończona wcześniej, do tego oczywiście będziemy dążyli – wyjaśnił Bronisław Komorowski.

Jak powiedział, z perspektywy Polski jest ważne, żeby nasza misja bojowa w Afganistanie została zastąpiona misja szkoleniową. - Dla nas jest ważne i będziemy stali na tym stanowisku cały czas, że chcielibyśmy, aby jak najszybciej polska misja bojowa w Afganistanie została zastąpiona, jeśli chodzi o jej charakter, misją szkoleniową. To oczywiście będzie wymagało uwzględnienia rozwoju wydarzeń w naszej prowincji (Ghazni), ale takie jest dążenie państwa polskiego, aby starać się jak najszybciej, a wiec właściwie w roku 2012 uzyskać efekt w postaci zmiany charakteru misji - powiedział prezydent. 

Szczyt NATO - który odbędzie się w dniach 19-20 listopada w Lizbonie - ma m.in. przyjąć nową koncepcję strategiczną Sojuszu.

Na konferencji przed spotkaniem minister Sławomir Nowak powiedział, że tego typu rozmowy powinny odbywać się przed każdym wydarzeniem ważnym z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej.

W spotkaniu uczestniczyli także szef BBN Stanisław Koziej, rzecznik rządu Paweł Graś i minister Jaromir Sokołowski.
 

Poleć znajomemu