Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 października 2010

Prezydent przyjął szefa rosyjskiej dyplomacji

Tagi:
rosja, msz
Prezydent Bronisław Komorowski i Siergiej Ławrow

W dn. 28 października br. Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski przyjął w Pałacu Prezydenckim, przebywającego z wizytą w Polsce, Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Pana Siergieja Ławrowa.

 

Wizyta Ministra Ławrowa w Polsce związana była z VI posiedzeniem Komitetu Strategii Współpracy Polsko – Rosyjskiej, realizowanego pod przewodnictwem Ministrów Spraw Zagranicznych RP i Federacji Rosyjskiej.

 

Minister S. Ławrow podziękował za przyjęcie i podkreślił wolę Prezydenta Rosji rozwoju strategicznych i partnerskich relacji z Polską. Zapytany przez Prezydenta Komorowskiego zapewnił o otwartości strony rosyjskiej w sprawie raportu rosyjskiego MAK i badania katastrofy smoleńskiej.

 

Prezydent B. Komorowski wskazał na znaczenie klimatu współpracy w powyższej kwestii. Prezydent wyraził podziękowania za pomoc strony rosyjskiej w realizacji pielgrzymki rodzin katastrofy samolotu prezydenckiego do Smoleńska i Katynia w dn. 10 października br. i udział w pielgrzymce małżonki Prezydenta Rosji. B.Komorowski wskazał, iż kluczowe dla rozpoczętego procesu pojednania polsko – rosyjskiego byłoby pełne odtajnienie dokumentacji katyńskiej i przekazanie wszystkich akt sprawy stronie polskiej. Prezydent Polski z zadowoleniem ocenił wizytę Ministra Spraw Zagranicznych Rosji w Polsce i wyraził nadzieję na dalszą dynamikę relacji dwustronnych.

 

Obaj rozmówcy zwrócili uwagę na kluczowe znaczenie rozwoju dialogu obywatelskiego, w tym szczególnie wymiany młodzieży między Polską i Rosją, odnotowując z zadowoleniem kolejne inicjatywy w tej dziedzinie. Podczas spotkania poruszono także kwestie współpracy gospodarczej i wprowadzenia strefy Małego Ruchu Granicznego na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim.

 

Poleć znajomemu