Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 października 2010

"Planowane są rozmowy o pakiecie zdrowotnym"

Planowane są rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z minister zdrowia Ewą Kopacz i przedstawicielami ugrupowań sejmowych w sprawie tzw. pakietu zdrowotnego - zapowiedział w piątek w TOK FM minister w prezydenckiej kancelarii Sławomir Nowak.

Minister Sławomir Nowak powiedział, że prezydent nie będzie powoływał specjalnego doradcy do spraw zdrowia, bo - jak dodał - nie ma takiej potrzeby.

Rozmowy nt. pakietu zdrowotnego

Poinformował, że planowane są rozmowy prezydenta z minister Kopacz oraz z liderami ugrupowań sejmowych o projektach ustaw z przyjętego w tym tygodniu przez rząd, tzw. pakietu zdrowotnego.

- Zaplanowane są i rozmowy z panią minister Kopacz, i też takie rozmowy - to trochę taka moja robota - z liderami politycznymi w parlamencie, żeby zastanawiać się i na etapie prac parlamentarnych ewentualnie usuwać wątpliwości, które miałyby się pojawiać - powiedział minister Nowak.

We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała projekty ustaw z pakietu zdrowotnego zakładające m.in. odszkodowania z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet. Natomiast w czwartek rząd przyjął projekty przewidujące m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi i że ceny leków refundowanych oraz marże będą urzędowe.

Prezydent na szczycie NATO

W późniejszej rozmowie w TVP1 Sławomir Nowak poinformował m.in, że prezydent weźmie udział w listopadowym szczycie NATO w Lizbonie. "Tam będzie wykuwana nowa strategia zachowania NATO w Afganistanie i nowa koncepcja strategiczna NATO. Polski głos musi być w tej debacie obecny" - podkreślił.

Pytany o zaplanowaną na 6 grudnia wizytę w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, minister Nowak powiedział, że będzie ona symboliczna i bardzo ważna. - Prezydent Rosji, po wielu, wielu latach będzie składał oficjalną wizytę w Polsce, więc musimy się do niej dobrze przygotować. Wiążemy z tą wizytą oczywiste nadzieje - związane np. z pewnym przyspieszeniem śledztwa smoleńskiego, musimy bardzo jasno artykułować swoje oczekiwania w tym względzie - powiedział Sławomir Nowak. (PAP)
 

Poleć znajomemu