Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 października 2010

Prezydent o armii i wydatkach na bezpieczeństwo

Inauguracja roku akademickiego w AON   |   Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON Inauguracja roku akademickiego w AON

Do konsolidacji jednostek wojskowych, dowództw i szkolnictwa wojskowego wezwał prezydent Bronisław Komorowski, podczas inauguracji roku akademickiego na Akademii Obrony Narodowej.

- System bezpieczeństwa narodowego, w tym siły zbrojne, musi się ciągle przekształcać i wyprzedzająco transformować, aby nie tylko nadążać, ale wyprzedzać szybko zmieniające się potrzeby - powiedział prezydent. Dodał, że AON musi być miejscem, gdzie wyrabia się akceptację dla takiego myślenia.

 

Do najważniejszych zadań prezydent zaliczył konsolidację organizacyjną sił zbrojnych i utrzymanie stałego wskaźnika udziału wydatków obronnych w budżecie państwa. - Wojsko nie może być rozproszone w nadmiernej liczbie jednostek organizacyjnych, w znacznej mierze niezdolnych sprostać stawianym przed nimi celom - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Trzeba łączyć oddziały i związki taktyczne w formacje bardziej nasycone ludźmi i sprzętem. To najlepszy sposób nie tylko szukania oszczędności, ale przede wszystkim gwarancja poprawy jakości wojska - ocenił prezydent Komorowski.

Dodał, że integracji wymaga także system dowodzenia. - Tendencją światową jest zmierzanie do tworzenia dowództw zintegrowanych, połączonych. Rozrzucenie dowództw po całej Polsce przekreślałoby na wiele lat sens wdrażania tej idei - powiedział, odnosząc się do powstałego w MON projektu wyprowadzenia głównych dowództw z Warszawy do innych miast.

Zdaniem prezydenta zbyt rozproszone jest także szkolnictwo wojskowe. Za jeden ze skutków tego stanu rzeczy uznał obniżenie wymagań wobec kadry oficerskiej do poziomu licencjatu.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że konieczna jest nie tylko gwarancja wysokości wydatków obronnych mierzona udziałem w PKB, ale i gwarancja nakładów na modernizację oraz szkolenie. Jego zdaniem powinny one wynosić co najmniej jedną czwartą budżetu obronnego.

AON obchodzi w tym roku 20-lecie. Uczelnia powstała 1 października 1990 r. z przekształcenia Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. AON kształci kadry wojskowych i cywilne - jej absolwentami są wszyscy najwyżsi dowódcy, prowadzi badania naukowe, zapewnia wojsku wsparcie teoretyczne. W tym roku akademickim na AON liczba studentów cywilnych przekroczyła 6,5 tysiąca - to ponad połowa studentów na studiach stacjonarnych.(PAP)
 

Poleć znajomemu