Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 2 października 2010

Prezydent do Niemców: To nasze wspólne święto

Tagi:
niemcy, rfn
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował Niemcom w imieniu Polek i Polaków z okazji 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec. "To nasze wspólne święto" - napisał w życzeniach opublikowanych w sobotę na łamach niemieckiego dziennika "Bild".


"20. rocznica zjednoczenia Niemiec jest wspaniałą okazją do przypomnienia o europejskim sukcesie: o zwycięskim pochodzie pokojowej rewolucji w 1989 roku. Ten marsz rozpoczął się w Polsce 4 czerwca od wygranych przez "Solidarność" wyborów parlamentarnych. Potem nadeszły kolejne triumfy: upadek muru berlińskiego 9 listopada oraz przemiany na Węgrzech, w Czechosłowacji, Rumunii i Bułgarii" - podkreślił Bronisław Komorowski.


Jak dodał, dzięki wspólnym inicjatywom, upamiętniającym te wydarzenia, udaje się tworzyć nowy język symboli. Przypomniał, że 17 czerwca ubiegłego roku odsłonięto pod Reichstagiem w Berlinie pomnik upamiętniający wkład Solidarności w obalenie muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec.


"Symbolem wspólnego zwycięstwa wolności stał się fragment muru Stoczni Gdańskiej. Tam trzydzieści lat temu rozpoczęły się strajki. To one sprawiły, że mur dzielący Niemcy i Europę zaczął pękać. Pamiętamy, że polscy robotnicy wytrwali w swym oporze także dzięki pomocy ludzi z całego świata, w tym RFN" - napisał Komorowski.


Dodał, że 11 grudnia ubiegłego roku w Krzyżowej, miejscu-symbolu polsko-niemieckiego pojednania, został odsłonięty fragment muru berlińskiego.


"Mur stoczni i mur berliński stały się miejscami pamięci przypominającymi drogę do przezwyciężenia podziału Europy i symbolami zwycięstwa wolności. W dwudziestolecie Waszej wolności i jedności składam najlepsze życzenia od obywatelek i obywateli wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. To nasze wspólne święto!" - podkreślił polski prezydent.


Centralne uroczystości obchodów 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec odbywają się w ten weekend w Bremie, która pełni w obecnie przewodnictwo w drugiej izbie niemieckiego parlamentu (Bundesrat). W sobotę przed południem rozpoczął się tam piknik dla mieszkańców, odbędzie się wiele koncertów i imprez. Zaś na niedzielę zaplanowano uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych, w tym kanclerz Angeli Merkel, prezydenta Christiana Wulffa, a także wielu zagranicznych gości.

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu